17 günde Ukrayna limanlarından 622 bin tondan fazla tahıl sevkiyatı yapıldı

Türkiye'nin yoğun gayretleri sonucu tahıl krizinin çözümü için ilk adım 22 Temmuz 2022'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde imzalanan 'Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi' ile atıldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - Sonay Baykut

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında imzalanan anlaşma sonrası Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, tahıl sevkiyatını planlayacak ve koordine edecek olan Müşterek Koordinasyon Merkezinin (MKM) İstanbul’daki ofisinin açılışını gerçekleştirdi.

Tamamen insani bir görev için çalışan MKM’nin koordinasyonunda, tahıl gemileri yoğun çalışmalar sonucunda sevkiyatları aralıksız sürdürüyor.

Anlaşma sonrası sevkiyata başlayan ilk gemi 1 Ağustos 2022’de Ukrayna’nın Odessa Limanı’ndan hareket eden Sierra Leone bayraklı RAZONI isimli gemi oldu. Lübnan’a gitmek üzere 27 bin ton mısır ile İstanbul’un kuzeyine gelen gemi, Müşterek Koordinasyon Merkezinin denetiminin ardından seyrine devam etti.

Razonı isimli gemiyi Navıstar, Rojen, Polarnet, Mustafa Necati, Star Helena, Glory, Rıva Wınd, Sacura, Arızona, Ocean Lıon, Rahmi Yağcı gibi gemiler takip etti. Ukrayna limanlarından çıkan veya Ukrayna limanlarına giden her bir gemi İstanbul’un kuzeyinde kapsamlı denetime tabi tutuldu.

1 Ağustos’tan bu yana toplam 43 gemi tahıl sevkiyatı için seyre çıkarken bunların 25’i Ukrayna limanlarından çıkış yaptı. 18 gemi ise tahıl sevkiyatı için Ukrayna limanlarına gitti.

Şu ana kadar Ukrayna limanlarından 622 bin tondan fazla tahıl sevkiyatı gerçekleştirildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN