DEVA Partisi Kahramanmaraş teşkilatından bisikletli protesto

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Partisi Kahramanmaraş İl Teşkilatı artan akaryakıt fiyatlarına tepki göstermek ve sağlık için bisiklet kullanımının önemine dikkat çekmek amacıyla 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen 'DEVA Bisiklette' diyerek ilk etkinliği Kahramanmaraş'tan başlattı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
DEVA Partisi Kahramanmaraş teşkilatından bisikletli protesto
Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Partisi Kahramanmaraş İl Teşkilatı artan akaryakıt fiyatlarına tepki göstermek ve sağlık için bisiklet kullanımının önemine dikkat çekmek amacıyla 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen ‘DEVA Bisiklette’ diyerek ilk etkinliği Kahramanmaraş'tan başlattı.
Gazetecin - Kahramanmaraş Haber - İbrahim Baykut

DEVA Partisi Kahramanmaraş Doğa Hakları ve Çevre Politikaları Başkanlığı organizesiyle Üngüt Bisiklet yolunda yapılan etkinlik Deva Partisi Kahramanmaraş Yerel Yönetimler Başkanlığı, Kadın Politikaları Başkanlığı ve Gençlik Politikaları Başkanlığının ortak projesi olarak hayata geçirildi. 

Sözlerine Kuzey Çevre yolu güzergahına doğal bisiklet ve yürüyüş yolu derhal yapılmalı diyerek başlayan Deva Partisi İl Başkanı Uzm. Dr. İrfan Karatutlu: "Deva Bisiklet'te diyerek bir etkinlik düzenledik. Genel merkezimizin organize ettiği 81 ilde eş zamanlı olarak başlatılan bir proje bu.  Bu projenin amacı son zamanlarda akaryakıt fiyatlarına gelen fahiş zamlar ve sporu teşvik. Birinci sebep akaryakıt zamları artık ulaşımı temel ihtiyaçtan lüks ihtiyaca dönüştürmüş durumda. Buna artık dur denilmesi gerekiyor. Yönetilemeyen ülkenin sonuçlarını hep beraber çekiyoruz. Bundan dolayı da bunu protesto ediyoruz. Bir diğer sebep ise bisiklet sporunu teşvik etmek. Hem yerel yönetimlerden hem de iktidardan talebimiz şehir içindeki bisiklet yollarının fazlalaştırılması ve spor amaçlı, yakıt yakmayan bisiklete binmeyi daha fazla teşvik etmek istiyoruz. Özellikle Kuzey Çevre yolu doğal bisiklet ve yürüyüş olmuş durumda. Akşamüstü ve sabah saatlerinde burada halkımızın yürüyüş yaptığını ve bisiklet kullandığını görüyoruz. Burada bir parkur olmaması halkımızın güvenliğini de tehlikeye atıyor. 

Gerekli projelendirmeyle buraya ve daha başka alternatif güzergahlara çok güzel bisiklet ve yürüyüş parkurları yapılabilir. İnsanların kendi bisikletleriyle gidebileceği bir parkur maalesef henüz şehrimizde mevcut değil. Ayrıca Binevler yürüyüş yolu da bakımsızlıktan işlevini kaybetmek üzere. Buranın da derhal elden geçirilmesi ve güzergah üzerindeki engellerin derhal kaldırılması gerekiyor. İklim krizi artık dünyayı saran bir sorun olmaya başlamıştır. Paris iklim anlaşmasını da destekleyen DEVA Partisi olarak karbon salınımının daha fazla olmaması, doğaya zarar vermemek için bisiklet sporunun iyileştirilmesi teşvik edilmesi konusunda böyle bir çalışma başlattık. Bu tür etkinliklerimize tüm vatandaşlarımızı da davet ediyoruz." Dedi.

Yapılan etkinliğe Kahramanmaraş Deva Partisi İl Yönetim Kurulu üyeleri, Kahramanmaraş Deva Partisi İl Doğa Hakları ve Çevre politikaları başkanı Avukat Aybala Uzun, İl Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Jeoloji Mühendisi Volkan Dalyan, Kadın Politikaları Başkanı Hatice Koç, Gençlik Politikaları Başkanı Ramazan Hançer, İl başkan yardımcıları,  ilçe teşkilat birimleri ve gönüllüler eşlik etti. 

Daha sonra konuyla ilgili İl Başkan Yardımcısı ve İl Doğa Hakları ve Çevre Politikaları Başkanı Avukat Uzun:  “81 ilde eş zamanlı olarak bu etkinliği yapıyoruz.  Akaryakıttaki bu yükseliş, ulaşım için ayrılan bütçenin hane halkının giderlerindeki payının büyümesine, tek başına bu maliyetin bile refah seviyesini ciddi ölçüde düşürmesine ve her vatandaşın normal ulaşım ihtiyaçlarının lüks tüketim sınıfına yükselmesine sebep oluyor. Fosil yakıt üretimi ile hava kirliliğinin artarak iklim değişikliğinin belirgin bir hıza ulaştığının görülmesi her sorumluluk sahibi insanın olduğu gibi bizleri de kaygılandırmaktadır. 

DEVA Partisi olarak; havayı kirletmeyen, yakıt gideri olmayan ve insan sağlığını koruyarak düzenli spor yapılmasına destek olacak, bisiklet kullanımının şehir içlerinde artmasını sağlayacak bisiklet yollarının önemli olduğunu savunuyoruz.  Nesiller arası adalet diyoruz. İklim krizi ile mücadele ederek gelecek nesillere sağlıklı ve güvenli bir gelecek vaat etmek istiyoruz. Doğayı biz emanet olarak görüyoruz. Aslında bu bir sonraki nesiller için en büyük sorumluluğumuz onlara yaşanabilir bir dünya bırakabilmektir. Doğa Hakları ve Çevre Politikaları başkanlığı koordinesi ile, Yerel Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanlığı, Kadın Politikaları Başkanlığı ve Gençlik Politikaları Başkanlığı ile birlikte iktidarın zammı varsa, yurttaşın yeşil pedalı var.” Dedi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN