İyi Parti İl Başkanı Av. Çabukel, çapıcı açıklamalarda bulundu

İyi Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Avukat Ahmet Çabukel, gazetemize özel çok önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Av. Çabukel, hem Koronavirüs, hem çevre kirliği hem de olası Kahramanmaraş depremi ile ilgili görüşlerini paylaştı.

PAYLAŞ

Koronavirüsle ilgili 14 gün tam kapanmanın şart olduğunu söyleyen Başkan Av. Ahmet Çabukel, Kahramanmaraş’ın gerçeği olan depremle ilgili de işbirliği çağrısı yaparken çevre kirliliğinin de önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Başkan Çabukel: “Biz bu hastalığı geçirdik. Zorlu bir süreç. Herkes için çünkü Koronavirüsün en büyük sorunu ben yaşarken bunu öğrendim. Nasıl geçireceğini bilmemen ve herkeste farklı bir şekilde cereyan etmesi bütün sorun bu ve bulaşma riskinin çok fazla olması ve bulaştırdın insana karşı sorumluluğun bunların hepsini bir araya getirdiğinde çok zor bir süreç. 15 gün evimizden çıkmadık, mümkün olduğunca kimse ile temas etmedik hiçbir şekilde. Bu şekilde atlattık ancak şunu görüyorum Kahramanmaraş'ta ve Türkiye'de bir hatta dünyanın her yerinde maalesef salgın inanılmaz artmış durumda.

Tedbiri almak devletimize düşer

Buna sağlık bakanlığı bir tedbir almaya çalışılıyor. Fakat biz İyi Parti olarak bu tedbirlerin yeterli olduğunu düşünmüyoruz. Zaten Genel Başkanımız da bu konuyu grup toplantısında açıkladı. Defaten uyarıyoruz 15 gün tam kapanma olmak zorunda. Çünkü hastanelerimizin hepsi doldu. Hatta okul yurtlarımız bile doldu ve bu çok daha kötü yerlere gidebilir. O nedenle tedbiri almak devletimize düşer.

14 gün tam kapanma şart

AK Parti'nin bir an önce Cumhurbaşkanının, Sağlık Bakanlığın, İçişleri Bakanlığı bir an önce bu konuda tedbir alması ve 14 gün tam kapanma sağlaması zorundadır. Artık zorunludur çünkü önünü almaları artık mümkün değil. Tek yolumuz 14 gün kapanma. ” Dedi.

Kahramanmaraş’ta yetkililer inisiyatif almalılar

Ben buradan öncelikle Kahramanmaraş'a sesleniyorum. Benim yetkim bu kadar çünkü bu kadar dar alanım var. Mutlaka 14 gün inisiyatif alsınlar ve 14 gün kapanma sağlasınlar. Görecekler Kahramanmaraş’ta ve Türkiye'de tarihe geçer.” İfadelerine yer verdi.

Kahramanmaraş için deprem kaçınılmaz

Başkan Çavukel: “Kahramanmaraş biliyorsunuz deprem bölgesinde. 2 tane deprem bölgemiz var ve o bölgelerden bir tanesi de Doğu Anadolu fay hattı üzerinde. Bağımsız olarak bir fay hattımız daha var. Şehir merkezinden geçen Doğukent'e doğru uzanan 2 fay hattı var. Kahramanmaraş'ın acı gerçeği beş yüzyıla döngü şeklinde depremlerin olması. Bilim insanlarının konuştuğu söylediği şeyler var. Tedbir almak gerekir. Deprem kaçınılmaz çünkü. Kahramanmaraş için deprem kaçınılmaz. Tarihsel döngüsü şu an tamamlanmış durumda. Hep beraber her an deprem olabilir riski ile yaşıyoruz.

Önce insanları bilgilendirmek zorundayız

Bu riski nasıl azaltabilirizi insanlara öğretmemiz lazım. Önce insanları bilgilendirmek zorundayız. Panik halini bir an önce üzerimizden atmak zorundayız. Çünkü İçişleri Bakanı Sayın Soylu, Kahramanmaraş'ta 2020 yılında AFAD Bölge Başkanlığının açılışında bir konuşma yaptı ve Kahramanmaraş'ta 20000 konutun olası depremde yıkıla bileceğini söyledi. 20000 konutta en az İki insan olsa 40.000 insan demek. En az bu sayı eğer gece olursa inanılmaz rakamlara ulaşılır. O denli tehlikeli bir bölgede yaşıyoruz. Çünkü iki fay hattımız var. Doğu Anadolu Fay hattında oluşabilecek bir deprem bağımsız Kahramanmaraş'a ait o fay hattında ateşleyecek. Bir ay içinde iki tane yedinin üzerinde büyük deprem yaşama ihtimalimiz var. Bunu ben demiyorum. AFAD Bölge Müdürlüğü'ndeki çalışmalar neticesinde Sayın Soylu bizzat kendisi açıkladı.

Ortak hareket etmeliyiz

Biz İyi Parti olarak bir çalışma yaptık. Öncelikle bu çalışmamızı esnaflarımıza dağıtacağız daha sonra da saat 3’te İl binamızda basın açıklaması yapacağız. Arama Kurtarma Komisyonumuzda şu anda 35'e yakın gönüllümüz var. AFAD ile işbirliği halindeyiz. Biz e-devlet üzerinden arkadaşlarımızla birlikte gönüllü listesini dolduruyoruz. Sayının artması lazım, 30 kişi 40 kişi yetmez. 

Belediyeler, Valilik, Kaymakamlıklar STK’lar ve siyasi partiler tamamının bir araya gelerek bir an önce bu konu hakkında çalışma yapması zorunlu hale gelmiştir.” Dedi.

Çevre kirliliği en büyük sorunlardan biri

Ahmet Çabukel: “Maalesef Maraş'ın en büyük yaralarından bir tanesi de çevre kirliliği. Filtresiz çalışan bir sürü baca var. Maalesef İş adamlarımız, sanayicilerimiz akşamları filtre kullanmıyorlar. Biz bunu bizzat kendilerinin ekiplerinden duyuyoruz. Bir an önce o filtrelerin denetlenmesi akşamları ve sabahları denetlenmesi zorunlu haldedir. Özellikle Kahramanmaraş'ın batısına yapılan Organize Sanayi Bölgesindeki bacalardan çıkan dumanların tamamı Kahramanmaraş'ın üzerinde kalmaktadır. İnsanlar ciğerlerini kötü hava ile durdurmakta. Şu anda maske kullanıyoruz. Aslında koronovirüsünün bize en büyük faydası bu oldu. Maske kullandığımız için o kirliliğe daha az maruz kalıyoruz. 

Aksu ve Erkenez çayımız kirli akıyor

Aksu Çayımız kirli, Erkenez çayımız kirli, Barajlarımız kirli ve yeraltı suları bilinçsizce kullanılıyor. Sadece bir fabrika 3-4 tane kuyudan günlük 4000 ton su çekiyor. Bizim o kirli suları bir an önce temiz suya dönüştürecek tesise ihtiyacımız var. Bunu Gaziantep yaptı, Tekirdağ'a yaptı, Denizli yaptı, İstanbul yaptı, Bursa yaptı. Kahramanmaraş'ta yok. Kahramanmaraş'ta bir an önce o tesisi yapmak zorunda. Tüm dünyada siyasi partiler, devletler şu anda su konusunda çalışmalar yapıyor.” Dedi.

Afşin Elbistan bölgesinden Koronavirüs daha masum

Başkan Çabukel: “Afşin Elbistan Termik Santrali o bölgedeki vatandaşı öldürüyor. Koronadan daha tehlikeli o bölge için. O bölgede bugün koronadan ölen insan sayısı ila kanserden ölen insan sayısını kıyaslarsak ya da nefes darlığından ölen insan sayısını kıyaslayın. Emin olun Afşin Elbistan bölgesi için Koronavirüsü daha masum kalacaktır. Bir an önce o bölgede de bir çalışma yapılması zorunludur. İnsanların hayatını kurtarmak bugünden başlar yarına bırakamayız.” İfadelerine yer verdi.
 

İbrahim Baykut

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN