Kahramanmaraş, 1'inci Uluslararası Karacaoğlan Aşıklar ve Ozanlar Festivaline ev sahipliği yapacak

Kahramanmaraş, bu yıl ilk defa düzenlenecek olan 1'inci Uluslararası Karacaoğlan Aşıklar ve Ozanlar Festivaline ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 17 Eylül Cuma günü başlayacak olan festival 3 gün sürecek. Üç gün boyunca toplamda 6 ilçede kurulacak sahnelerde 100'ün üzerinde Aşık ve Halk Ozanı Kahramanmaraşlılarla buluşacak.

PAYLAŞ
Kahramanmaraş, 1'inci Uluslararası Karacaoğlan Aşıklar ve Ozanlar Festivaline ev sahipliği yapacak
Kahramanmaraş, bu yıl ilk defa düzenlenecek olan 1’inci Uluslararası Karacaoğlan Aşıklar ve Ozanlar Festivaline ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 17 Eylül Cuma günü başlayacak olan festival 3 gün sürecek. Üç gün boyunca toplamda 6 ilçede kurulacak sahnelerde 100’ün üzerinde Aşık ve Halk Ozanı Kahramanmaraşlılarla buluşacak.
Gazetecin - Kahramanmaraş Haber - İbrahim Baykut

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, 1. Uluslararası Karacaoğlan Aşıklar ve Ozanlar Festivali Başlıyor. 17 – 19 Eylül tarihlerinde Onikişubat, Dulkadiroğlu, Elbistan, Andırın, Pazarcık ve Göksun ilçelerinde gerçekleştirilecek etkinliklerde 100’ü aşkın Aşık ve Halk Ozanı, Kahramanmaraşlılarla buluşacak. 

Program kapsamında Türkiye’nin 81 ilinden aşık ve halk ozanlarının yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgizistan, İran, Irak ve Gürcistan’tan da katılım olacak.

Divan Atışma, Atışma Taşlama, Leb Değmez, Muamma (Askı) ve Kahramanmaraş Şiirleri dallarında düzenlenecek yarışmaların yanı sıra, Anadolu’nun farklı yörelerinden halk türküleri de kulakların pasını silecek. Yarışmalarda ödüller ise; Abdurrahim Karakoç, Ahmet Çıtak, Ömer Lütfi Pişkin, Aşık Mahzuni Şerif, Hayati Vasfi Taşyürek, Aşık Yener, Karacaoğlan, Mustafa Zülkadiroğlu, Aşık Mahfuzi, Aşık Kul Hamit, Aşık Hafız Rahmi, Ozan Bulut, Necip Fazıl Kısakürek, Aşık Hüdai ve Bahaittin Karakoç’un anısına verilecek. 

Düzenlenecek festivalde etkinlik takvimi ise şöyle;

17 Eylül Cuma

-    Onikişubat / 20.00 / Aliya İzzetbegoviç Millet Bahçesi

-    Andırın / 17.30 / Kışla Bahçesi

-    Pazarcık / 19.00 / Cumhuriyet İlköğretim Okulu Bahçesi

18 Eylül Cumartesi

-    Elbistan / 19.30 / Pınarbaşı

-    Göksun / 20.00 / Millet Konağı

19 Eylül Pazar

-    Dulkadiroğlu / 19.30 / Demokrasi Meydanı
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN