Kahramanmaraş'ta düzenlenen toplantıda incir yetiştiriciliği konuşuldu

Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu, Onikişubat, Pazarcık ve Türkoğlu ilçelerine bağlı bazı mahallelerde yetiştiriciliği yapılan İncir meyvesine ilişkin yetiştiricilik ve diğer alanlarda yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin değerlendirilmesine yönelik toplantı organize edildi.

PAYLAŞ
Kahramanmaraş'ta düzenlenen toplantıda incir yetiştiriciliği konuşuldu
Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu, Onikişubat, Pazarcık ve Türkoğlu ilçelerine bağlı bazı mahallelerde yetiştiriciliği yapılan İncir meyvesine ilişkin yetiştiricilik ve diğer alanlarda yaşanan sorunların ve çözüm önerilerinin değerlendirilmesine yönelik toplantı organize edildi.
Gazetecin - Kahramanmaraş Haber - İbrahim Baykut

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Bozkurt, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi Dekan Yrd. Ali Rahmi Kaya, Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü Müdür Yrd. Özkan Altun, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü İbrahim Kargı, Onikişubat İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Kıraç, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, Aydın İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü konu uzmanı teknik personeller, Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Onikişubat İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri ve üreticilerin katılımlarıyla İncir yetiştiricilerine yönelik teorik ve uygulamalı olarak eğitim verildi. 

Eğitim sonrası, Onikişubat İlçesine bağlı Cüceli Mahallesinde toplantı gerçekleştirildi. 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan toplantıda İl Tarım ve Orman Müdürü Bozkurt ve Milletvekili Kılıç’ın yapmış olduğu konuşmaların ardından Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden Dr. Remzi Uğur, İncir Seleksiyon Islahı konusunda sunum gerçekleştirdi. 

Yapılan sunumun ardından İncir Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü konu uzmanı personelleri Aytekin Belge, Eşref Tutmuş ve Ramazan Konak tarafından İncir Yetiştiriciliği, İncir Hastalık ve Zararlıları ile Meyve Kurutma, Muhafaza ve Depolama konularında teknik bilgiler aktarıldı. 

Karşılıklı soru ve cevap şeklinde geçen toplantının ardından AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç tarafından sektöre ilişkin değerlendirmeler yapılarak toplantı sonlandırıldı.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN