Kahramanmaraş'ta kırmızı biberin dünü, bugünü ve yarını konuşuldu

Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'nün 30'uncu Kuruluş Yılı etkinlikleri kapsamında Kahramanmaraş Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından 'Baharatlık Kırmızıbiberin Dünü, Bugünü ve Yarını' konulu panel gerçekleştirildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - Kahramanmaraş Haber - İbrahim Baykut

Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Kahramanmaraş Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen programa Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Saltalı, İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Bozkurt, Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü Müdürü Doğan Gözcü ve üreticiler katıldı.

Panelist olarak Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri  Prof. Dr. Cuma Akbay, Prof. Dr. İsmail Güvenç, Prof. Dr. İrfan Ersin Akıncı, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Pazarcık Meslek Yüksek Okulu öğretim üyesi Dr. Öğr. Grv. Yeşim Aytop ve Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü personellerinden Zir. Yük. Müh. Zekeriya Köker'in yanı sıra teknik personeller ve Kırmızıbiber üreticileri katıldı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Gözcü, Enstitü bünyesinde yürütülen proje ve çalışmalar hakkında, İl Tarım ve Orman Müdürü Bozkurt ise Kahramanmaraş’ta Kırmızıbiber üretimi ve Müdürlük tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Yapılan konuşmaların ardından Prof. Dr. Cuma Akbay'ın moderatörlüğünde panelistler tarafından Kırmızıbiber Yetiştiriciliği, Hastalık ve Zararlılarla Mücadele ve Kurutma Yöntemleri konularında sunumlar gerçekleştirildi. 

Panel programı soru-cevap ve değerlendirme ile sona erdi. 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN