Konya'da 5,1 büyüklüğünde deprem

AFAD Deprem Dairesi'nden edinilen bilgilere göre Merkez üssü Konya Meram Kızılören Mahallesi saat 20.43'de 5.1, büyüklüğünde ve yerin 6.82 kilometre derininde deprem meydana geldi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Konya'da 5,1 büyüklüğünde deprem
AFAD Deprem Dairesi'nden edinilen bilgilere göre Merkez üssü Konya Meram Kızılören Mahallesi saat 20.43’de 5.1, büyüklüğünde ve yerin 6.82 kilometre derininde deprem meydana geldi.
Gazetecin - Kahramanmaraş Haber - İbrahim Baykut

Konya Valisi Vahdettin Özkan başkanlığında İl Afet ve Acil Durum il müdürlüğü Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezin de TAMP (Türkiye Afet Müdahale Planı)  yerel düzey ana ve destek çözüm ortağı kurum ve kuruluş yetkilileri acil olarak toplandı. Konya Afet Müdahale Planı afet ve acil durumlara müdahalede ihtiyaç duyulacak tüm güç ve kaynakları yerel düzeyde planlamak, bu güç ve kaynakların olay bölgesine hızlı ve etkin bir şekilde ulaştırılmasını sağlamak, müdahale hizmetlerini ve bu hizmetlerin koordinasyonundan sorumlu ildeki ana ve destek çözüm ortakları depremin ilk dakikası itibariyle çalışmalarına başladı.
 
Konya AFAD’tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “112 Acil çağrı merkezi ve AFAD Yönetim Merkezine gelen ihbar sonucu Meram ilçesinde Küçükmuhsine ve Tepekent mahallelerinde 2 adet metruk bina çökmüş, 1 vatandaş deprem anında evinden çıkarken yaralanmıştı. Meram ilçesi, Kızılören mahallesi, Tepekent mahallesi, Yakameram Mahallesi, Akıncılar mahallesi, Kızılören mahallesi, Dere mahallesi, Havzan mahallesi, Sefaköy mahallesi,Selçuklu Bosnahersek mahallesi,Erenkaya mahallesi, Özalkent mahallesi, Akpınar mahallesi, Nişantaşı mahallesi, Beyşehir İlçesi Dumanlı mahallesinde, bazı binalarda çatlaklar olduğu belirtilmiştir.

Konya AFAD Arama Kurtarma Ekibimiz tam donanımlı arama kurtarma aracı ve personeli ile olay bölgelerine ulaşmış arama tarama faaliyetleri gerçekleştirmektedir.
 
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından oluşan hasarın boyutunu belirlemek ve hasar tespit çalışmalarını yürütmek üzere ekipler ihbar gelen yerlere görevlendirilmiştir. 37 bina ile ilgili hasar ihbarı gelmiştir.6 teknik ekip sahada görev yapmaktadır.Sefaköy mahallesi, Kızılören mahallesi, Akpınar mahallesi, Sağlık mahallesi, Erankaya mahallesi, Aşkan mahallesinde tespit çalışmaları başlamıştır.

Kızılay Ekibi Sağlık mahallesine ikram aracı sevk edilmiş, Kızılören mahallesinde kumanya dağıtmak üzere ekipler alana sevk edilmiştir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Küçükmuhsine, Sefaköy, Kızılören mahallelerine 3 er kişi olmak üzere psikososyal ekipleri sevk edilmiştir.

Konya Seydişehir karayolunda deprem sonucu küçük kaya düşmeleri oluşmuş ve ekiplerce yolun temizleme çalışması yapılmıştır. Harici bir olumsuz durum bulunmamaktadır. Bölgede yaşanan gelişmeler takip edilmekte olup tüm çalışma grupları teyakkuz halindedir.”
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN