Okullarda gıda güvenliği eğitimleri sürüyor

Tarım ve Orman Bakanlığının 2018-2022 Stratejik Planı doğrultusunda, 'Okullarda gıda güvenilirliğine yönelik uygulamaları geliştirmek' amacıyla Kahramanmaraş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü teknik personelleri tarafından Onikişubat İlçesinde bulunan Şehitler İlkokulu öğrencilerine 'Gıda Güvenilirliği, Gıda Kayıpları ve İsrafı' konularında eğitim verildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Okullarda gıda güvenliği eğitimleri sürüyor
Tarım ve Orman Bakanlığının 2018-2022 Stratejik Planı doğrultusunda, ‘Okullarda gıda güvenilirliğine yönelik uygulamaları geliştirmek’ amacıyla Kahramanmaraş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü teknik personelleri tarafından Onikişubat İlçesinde bulunan Şehitler İlkokulu öğrencilerine ‘Gıda Güvenilirliği, Gıda Kayıpları ve İsrafı’ konularında eğitim verildi.
Gazetecin - Kahramanmaraş Haber - İbrahim Baykut

İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünde görevli Gıda Mühendisi Kezban Ufakşeker ve Ziraat Mühendisi Halil Burç'un katıldığı eğitimde, "Güvenilir Gıda, Gıdanın Bilinçli Tüketilmesi, Sağlıklı Beslenme, Kişisel Temizlik, Tüketilen Ürünlerin Etiket Bilgileri, Gıdanı Koru İsraf Etme Sofrana Sahip Çık ve Alo 174 Gıda Hattı" konularında bilgiler verildi.

Gıda Mühendisi Ufakşeker tarafından, "Gıda Güvenilirliği, Gıda Kayıpları ve İsrafı" konularında, sunum eşliğinde verilen eğitimde; öğrencilerin evde ve okulda düzenli öğünlerle beslenme alışkanlığı kazandırılması ve besin çeşitliliğine önem verilmesi gerektiği, "fastfood" türü denilen bol yağlı, tuzlu, katkı maddeli, karbonhidratlı besinlerden uzak durmaları gerektiği anlatıldı.

Okul kantin ve yemekhanelerinde, bireylerin evlerinde ve alışverişlerinde dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında sunum yapıldı.

Ayrıca eğitimde Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık ve Alo Gıda 174 Hattı hakkında bilgiler verilerek, gıdaya yönelik her türlü şikâyette bulunabilecekleri ifade edildi.

Tüketici olan öğrencilerin de birer denetçi oldukları ve en iyi denetçinin bilinçli olan tüketici olduğu ifade edilerek, öğrencilerin sordukları sorulara cevap verilmesinin ardından eğitim sona erdi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN