Onikişubat EXPO 2023 alanında Dünya Çevre Günü kutlandı

Onikişubat Belediyesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) işbirliği içerisinde 5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle Onikişubat EXPO 2023 Rekreasyon Alanında doğa dostu program gerçekleştirildi.

PAYLAŞ

KSÜ Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kevser Cırık, açılış konuşmasıyla başlayan programa, AK Parti Milletvekili Av. Ahmet Özdemir ve İmran Kılıç, AK Parti İl Başkanı Av. Fırat Görgel, İl Kadın Kolları Başkanı Gül Çitil Okur, Onikişubat İlçe Başkanı Mücahit Kara katıldı. 

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, EXPO 2023 sunumu yanı sıra, baraj göletine yapılacak Rubber Dam sisteminden, çevre sağlığı ve sorunlarıyla ilgili Belediye çalışmalarından bilgiler verdi. 

Lise öğrencilerine teorik olarak, Sıfır Atık ve Geri Kazanım, İçme Suyu Temini ve Arıtımı, Atıksuların Arıtılması, Doğa Tabanlı Çözümler ve Yeşil Alt Yapı konularında eğitim verildi.

Başkan Mahçiçek: “5 Haziran “Dünya Çevre Günü çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını geliştirmek ve çözümler üretmek için kutlanan bir gün. Biz de Sütçü İmam Üniversitemizde hocalarımızın öncülüğünde gençlerle bu programı gerçekleştirerek onlarda bir farkındalık oluşturmak istedik. Bildiğiniz üzere EXPO 2023 Kahramanmaraş’ın ana teması “Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık” idi. 789.000 m² Rekreasyon alan içerisinde, 577.000 m² yeşil alanda ağaç-ağaçcık, endemik bitki türü, çalı ve çalı formunda binlerce çeşitliliğe sahip bitkilerden oluşacak.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yönetmeliğine göre bir şehirde kişi başına düşmesi gereken yeşil alan miktarı en az 15 m²’dir Türkiye’de kişi başına yeşil alan ortalamasının 6.2 m² ‘dir. EXPO 2023 Rekreasyon Alan projemizin tamamlanmasıyla Onikişubat ilçemizde her vatandaşımıza 15 m2 yeşil alan düşecek.

Belediyemiz tarafından; 2014 yılından bu yana 309 park ve 16 butik park olmak üzere toplamda 325 parkı yeşil alanlarıyla birlikte ilçemize kazandırdık. EXPO 2023 alanımızda kıyı oluşturan baraj göleti, yaz aylarında oluşan kuraklık nedeniyle sularının çekilmesi çevre açısından kötü görüntüler oluşturmaktaydı. Ekolojik denge, bitki ve hayvan çeşitliliği açısından da tehlike arz etmekteydi.  Expo 2023 Rekreasyon alanımızın kurulumu ile birlikte çevre düzenleme ve imar planlama çalışmalarımız başlatıldı. 3.5 milyon m³ alanda gölet temizliği yapılmıştır. Baraj göleti, görüntü kirliliği ve ekolojik açıdan doğal dengesine kavuşturulmuştur.

Yapacağımız Rubber Dam ile birlikte gölette su seviyesi her mevsim sabit tutularak görsel güzelliğinin yanı sıra ekolojik dengeye de katkı sağlanacaktır. Görüldüğü üzere biz yarınlara nasıl bir dünya bırakmak istediğimizi biliyor ve ona göre projeler üretiyoruz. Bu konuda halkımızın bilinçlenmesi çok önemli. EXPO 2023’te hedeflediklerimizden birisi de bu doğa ve çevre bilincini halkımıza kazandırmak ve sürdürülebilir hizmetler ile devamlılığını sağlamaktır. Öğrencilerimiz burada öğrendikleri uygulamaları hayatlarına tatbik edecekler ve ailelerine de öğretecekler. Bugün buraya katılan tüm öğrenci, öğretmen, üniversite hocalarımız, gazetecilerimiz ve davetlilerimize teşekkür ediyorum.” İfadelerine yer verdi.

KSÜ’de yapılan sunumların akabinde EXPO 2023 Rekreasyon Alanda devam eden programa Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç’ta katıldı.

Üniversitede teorik olarak alınan eğitimlerin uygulamaları ve deneyler kurulan standlarda öğrenciler tarafından büyük bir ilgiyle gerçekleştirildi.  Öğrenciler geleceğe miras bırakacakları kendi elleriyle diktikleri fidanları toprakla buluşturdu. Her öğrenciye Onikişubat Belediyesi tarafından fidan dikme sertifikası yanı sıra bazı hediyeler takdim edildi.

Öğrenciler tüm gün aldıkları eğitimler ve fidan dikme sonrası Arasta Çarşısı içerisinde verilen mini konserle günün yorgunluğunu attılar. Öğrenmenin ve eğlencenin bir arada olduğu programdan memnun ayrılan öğrenciler üniversiteye ve Başkan Mahçiçek’e teşekkürlerini iletti.
 

İbrahim Baykut

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN