Şair ve Yazar Vedat Ali Kızıltepe'nin son kitabı 'Deizm Aklı' çıktı

Kahramanmaraşlı Şair ve Yazar Vedat Ali Kızıltepe'nin 6'ncı kitabı 'Deizm Aklı' okurları ile buluştu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Şair ve Yazar Vedat Ali Kızıltepe'nin son kitabı 'Deizm Aklı' çıktı
Kahramanmaraşlı Şair ve Yazar Vedat Ali Kızıltepe’nin 6’ncı kitabı ‘Deizm Aklı’ okurları ile buluştu.
Gazetecin - Kahramanmaraş Haber - İbrahim Baykut

Genellikle şiir ve öykü dalında eserler veren, mevcut beş kitabından dört tanesi öykü bir tanesi şiir dalında olan Kızıltepe, bu altıncı ve son kitabı ile okurlarını ve edebiyat çevresini şaşırtıyor.

“Deizm Aklı” bir öykü, şiir ya da roman değil, bir deneme kitabı. Yazarın bir sosyolog gözü ile ülkede ve dünyada gittikçe artan din karşıtlığının sebep ve sonuç ilişkilerini irdelediği, Deizm, Ateizm, Panteizm, Materyalizm, Agnoztizm gibi din alternatifi düşünce ve inanç akımlarının tanım ve tespitlerini yaptığı, sorguladığı ve sorular sorduğu Deizm Aklı, bir akıl yürütme kitabı.

Yüzde yüz iman var mıdır? İnsanlardaki ölüm korkusu mu, yok olma korkusu mu? Tanrı’nın varlığına akıl ile ulaşmak mümkün müdür? İslam dini akıl dini midir? Peygamberimiz neden Hz. Aişe ile evlendi? gibi sorular soran yazar, tümevarım mantığı ile okuru bir akıl yolculuğuna çıkarıyor. Kimseye soramadığı soruları ile yüzleştiriyor.

Yine bir damla suda milyarlarca bakteri yaşayabiliyorsa, bu dünyanın, bu uçsuz bucaksız evrenin de bir damla su içinde var olabileceği tezi ile mekan büyüklüğünü, zaman kavramını bizlere yeniden sorgulatıyor.

Deizm Aklı, günümüz dünyasında “iman ve din” anlamında benzeri çok az ve cesurca kaleme alınmış bir kitap.

Deizm Aklı kitabının ilk sayfasında: “Bir kitabı elimize aldığımızda pek azımız önsöz, giriş yada yazarın hayatını içeren ilk birkaç sayfayı okuma gereği duyarız. Okumaya karar verdiğimiz kitap roman ise olay örgüsüne, deneme ise fikirlere, kişisel gelişim ise yön gösterecek bilgilere bir an önce ulaşmak isteriz. Eğer bu kitapta yazarın hayatı konusunu okumuş iseniz, yazarın gerçek anlamda bir dini yada fıkıh eğitimi almadığını, dolayısı ile elinizde bulunan kitabın “dini kitap” olarak nitelendirilecek bir kitap olmadığını, bir sosyolog gözü ile tanımlara, kavramlara, olaylara yaklaşım içerisinde bulunduğunu, kitabın felsefi bir akıl yürütme neticesi tespit ve çözümlemelerden oluştuğunu peşinen bilmek, okuduğunuz bu kitabın özgünlüğünü pekiştirecektir.” İfadeleri yer alıyor.

Bu açıklama kitabın özgünlüğü hakkında yeterli bilgiyi veriyor.

“Deizm Aklı” kitabını satış noktalarından ve internet kitap satış sitelerinde bulabilirsiniz.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN