Kahramanmaraş Tarım Fuarı ve izlenimler! - İbrahim Baykut

Kahramanmaraş Tarım Fuarı ve izlenimler!


Türkiye’nin en büyük ve en verimli ovalarının başında gelen Kahramanmaraş’ta 31 Ekim 3 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen Kahramanmaraş Tarım Fuarı şehrimiz adına yakışır bir şekilde tamamlandı.

 

Tarım sektörünün gün geçtikçe zayıfladığı ülkemizde bu tip organizasyonları düzenleyen kurum, kuruluş ve özel işletmelere teşekkür ederek başlamak en doğrusu diye düşünüyorum. Çifti ile üretici firmaları bir araya getiren bu tip fuar organizasyonları şehirlere büyük değerler katmakta. Dün itibari ile sona eren Kahramanmaraş Tarım Fuarına olan ilgi şehrimize yakışır şekilde tamamlandı.

 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve ECR Fuarcılık iş birliği ile gerçekleştirilen tarım fuarını ziyaret eden üreten çiftçilerimiz, hem teknolojiyi yakından takip etme fırsatı yakalı hem de günümüz tarımı olarak adlandırılan iyi tarım uygulamaları hakkında bilgiler edindi. Tabi yöreler ile özdeşleşmiş ürünler de bu fuarı ziyaret edenler tarafından yoğun ilgi gördü.

 

Kahramanmaraş Tarım Fuarının önemini anlamak gerektiğini düşünenlerdenim. Aslında fuarların anlamını iyi anlamak gerekiyor. Şehrimiz tarım alanında kendini kanıtlamış, su kaynakları bakımından oldukça zengin, hayvancılıkta da önemli bir konuma sahip. Bu nedenle de Kahramanmaraş Tarım Fuarını ziyaret eden Milletvekilimiz Av. Ahmet Özdemir’in de dediği gibi uluslararası bir fuar olmasına hiçbir engel yok. Önemli olan sahiplenmek, sahip çıkmak ve elini taşın altına koyması gerekenlerin tam anlamıyla bu tip fuar organizasyonlarını desteklemesi gerekmektedir düşüncesindeyim.

 

Büyükşehir Belediye Başkanımız Hayrettin Güngör, fuar ziyaretinde yaptığı açıklamada hayallerinin Kahramanmaraş’ta Tarım Borsası oluşturmak olduğunu söyledi. Bu şehrimiz adına sevindirici bir haber. İnşallah Kahramanmaraş hak ettiği değeri görmeye en kısa sürede başlar. Bu ayrı bir konu. Elimizde olan ve bu yıl 5.’si düzenlenen Tarım Fuarını 4 günde 25 binden fazla insan ziyaret etti. Fuar yetkilileri her alanda taşın altına bırakın elini bedenini koydu. Bunu şahsım olarak bizzat yaşadım. Her ilçeye ulaşım kolaylığı sağlayan ECR fuarcılık yetkilileri aynı zamanda kırsaldan fuara gelen üretici çiftçilerimizin yemek ihtiyaçlarını da karşıladı. Ben öncelikle bu iki Kahramanmaraşlı olmayıp ta Kahramanmaraş’a değer katan Ümit Vural ve Musa İmdat abilerime teşekkür ediyorum. Tabi Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanımız Mehmet Çetinkaya’ya, Kadıoğlu Çiftliği Mahallesi Kooperatif başkanı Necip Duran’a ve Tarım ve Orman İl Müdürümüz Mustafa Bozkurt nezdinde tüm çalışanlarına da teşekkürü borç biliyoruz.

 

Hayalini kurduğumuz Kahramanmaraş için birlikte olmaya, birlikte mücadele etmeye başlamak için geç kalmış sayılmayız. Atalarımızın da dediği gibi “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” ya da “Birlikten kuvvet doğar” sözlerini kendimize ilke edinip bir amaç uğruna mücadele ettiğimizde başaramayacağımız hiçbir şey yok. Tıpkı 1920’de düşmana karşı koyduğumuz Sütçü İmam’ın, Abdal Halil Ağa’nın, Arslan Bey’in, Senem Ayşe’nin ve adını sayamadığım tüm kahramanlarımızın ortaya koyduğu ruh gibi. Bencillikten, bağnazlıktan, kıskançlıktan ve ötekileştirmekten vaz geçip ortak payede bir araya gelmenin, sanayicisi ile, üreticisi ile, halkı ile bütünleşmenin zamanı geldi diye düşünüyorum. Bu amaçla Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odamız öncülüğünde başlatılan “Çarşı Pazarda Şenlik Var” projesinin vesile olmasını diliyorum.

 

Saygılarımla.

ibaykut@outlook.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI