Ekonomi

Ekonomi Haberleri

SANKO Enerji’nin devreye aldığı dört RES’in açılışı yapıldı

SANKO Enerji Grubu, toplam kurulu gücü 200 MW olan Akyel-1, Akyel-2, Gazi-9 ve Güney-1 Rüzgar Enerji Santralini (RES) üretime aldı.

Kahramanmaraş’taki meslek liseleri üretimini artırdı

Kahramanmaraş’ta eğitim veren ve döner sermaye işletmesi bulunan 14 meslek lisesi, 2019 yılında toplamda 1 milyon 900 TL olan döner sermaye ciro miktarını, salgının başladığı 2020 yılında 3 milyon 751 bin TL’ye, 2021 yılında 6 milyon TL’ye yükseltirken 2022 yılının daha ilk 3 ayında ise 3 milyon TL ciro miktarına ulaşarak büyük bir üretim ivmesi kazandırdı.

4. sondaj gemisi 19 Mayıs'ta Türkiye'de olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, dördüncü sondaj gemisinin 19 Mayıs'ta Türkiye'de olacağını belirtti. Bakan Dönmez : "Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi, Bor Karbür Tesisi gibi projelerimizle birlikte yürüttüğümüz Karadeniz gazının kullanıma sunulmasıyla ilgili her gün yeni bir aşama kaydediyoruz.” Dedi.

Geleceği inşa Gençlik Çalıştayı’nın ilk buluşması gerçekleşti

Türkiye Sanayi ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) geleceği inşa raporunu gençlerle buluşturuyor.

ASKON Genel Başkanı Aydın, SAÜFEST22’de öğrencilerle buluştu

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, Sakarya Üniversitesi’nde öğrencilerle buluştu.

Siemens Omega bayi Kahramanmaraş’ta açıldı

Beyaz eşya sektörünün öncü markası Siemens, Batı Asya Araştırmaları Enstitüsü (BAAE) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu’nun iştiraki olduğu Omega Bayi ile Kahramanmaraş’ta donanımlı bir mağazaya açtı.

Ticaret Bakanı Muş, Bosna Hersek'te Türk iş insanları ile görüştü

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 11'incisi düzenlenen Saraybosna İş Forumu kapsamında bulunduğu Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da Türk iş insanları ile görüştü.

BAAE Başkanı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu: SGK teşvikleri sadeleştirilmeli

BAAE Başkanı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, Türkiye’de uygulanan 18 farklı sigorta prim teşvik, destek ve indiriminin tahsilat – tahakkuku olumsuz etkilediğini belirterek söz konusu teşviklerin sadeleştirilmesi gerektiğini söyledi.

EGD Yönetim Kurulu Başkanlığına Recep Erçin seçildi

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) 6’ncı Olağan Genel Kurulu yapıldı. Kongrede Yönetim Kurulu Başkanlığına Recep Erçin seçildi.

Silivri yer altı doğal gaz depolama tesisinin kapasitesi büyüyor

Türkiye'nin ilk doğal gaz depolama tesisi olan Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi kapasite genişletme çalışmaları kapsamında açılan 18 kuyudan 2'sinde gaz akış testi başarıyla tamamlandı. Genişletme çalışmalarıyla 3,2 milyar metreküp olan tesisin kapasitesi 4,6 milyar metreküpe çıkıyor.

Türkiye’den 110 ülkeye su parkı ihracatı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Dilovası’ndaki GEBKİM OSB’de faaliyet gösteren su parkları tasarım, mühendislik, üretim ve montajında sektörün dünya lideri konumundaki Polin Waterparks’ı ziyaret etti. Şirketin çalışmalarına ilişkin bilgi alan Varank, burada geliştirilen ürünleri yerinde inceledi.

Bakan Nebati: “Çarklar dönüyor, işler iyi”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İSO olağan meclis toplantısına katıldı. Sanayi üretimi, ihracat ve istihdamda yaşanan olumlu gelişmelere işaret eden Bakan Nebati: “Bu öncü göstergeler büyümenin 2022’nin ilk çeyreğinde yıllık olarak yüzde 6-7 oranında gerçekleşeceğine işaret ediyor. Çarklar dönüyor, işler iyi.” dedi.

MÜSİAD, 2022 Nisan ayı Ekonomi Bülteni yayımlandı

Müstakil Sanayici İş Adamlar Derneği (MÜSİAD) Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Birimi tarafından hazırlanan 2022 Nisan ayı Ekonomi Bülteni yayımlandı.

Yardımcıoğlu: Fed’in faiz kararı, yumuşak ve olumlu

Batı Asya Araştırmaları Enstitüsü (BAAE) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 50 baz puan faiz artırımının piyasaların beklentilerine oranla daha yumuşak ve olumlu yaklaşım olduğunu ifade ederek; Fed’in bundan sonraki yaklaşımının da dengeli, yumuşak olacağını söyledi.

İnovasyon ve Girişimcilik Topluluğu Berlin’de buluştu

TÜSİAD’ın 2013 yılında Almanya – Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Berlin’de hayata geçirdiği “BBI Berlin Bosphorus Girişimi” bünyesinde 2020 Ocak ayında kurulan “İnovasyon ve Girişimcilik Topluluğu”, pandemi sonrasında Berlin’de ikinci kez buluştu.

Nisan ayı dış ticaret rakamları açıklandı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ihracatın nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24,6 artışla 23,4 milyar dolara ulaştığını belirterek ‘Bu rakam, tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamıdır.’ dedi.

Emlak Vergisi ödemeleri 1-31 Mayıs tarihleri arasında

Vatandaş odaklı hizmetleriyle halkın beğenisini kazanan Onikişubat Belediyesi, hizmetlerin kesintisiz bir şekilde devamı için emlak vergisine ait birinci taksit ödemelerin Mayıs ayı sonuna kadar yapılması gerektiğini bildirdi. Açıklamada, ‘Daha etkin, daha verimli, daha kaliteli hizmet için vergilerinizi ödemeyi unutmayın’ ifadeleriyle vergi ödemelerinin tüm vatandaşlara ve Onikişubat’a hizmet olarak geri döndüğüne vurgu yapıldı.

Hisarcıklıoğlu: Türk iş dünyası adına, bayramının İslam âlemine huzur getirmesini diliyorum

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ramazan Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada ‘Ülkemizde ve dünyada barışın, refahın gönüllere umut serptiği; sevgi ve hoşgörünün öneminin daha fazla anlaşıldığı bir bayram yaşamayı diliyorum’ ifadesini kullandı.

Uluslararası sistemin krizi: Kural, değer ve normların ortadan kalkması

Türkiye Sanayi Ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Küresel Siyaset Forumu “Uluslararası Sistemin Krizi: Kural, Değer ve Normların Ortadan Kalkması” başlıklı bir webinar düzenledi.

Toplam 756 haber.