Teknoloji

Teknoloji Haberleri

Gençlik bilişim festivali kapılarını açtı

Türkiye'nin dört bir yanından gelen gençlerin katılımıyla 16-18 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek "Gençlik Bilişim Festivali", ziyaretçilerine kapılarını açtı. Festivalde, ülkenin önde gelen bilişim projelerinin tanıtılması, bilişim yarışmaları ve etkinlikleri ile gençlere geleceğe yönelik bilişim vizyonunun kazandırılması hedefleniyor.

Ahmet Sayın: Türkiye’nin en büyük çatı GES’i SANKO’da

Poligon İnşaat Genel Müdürü Ahmet Sayın, güneş enerji santrali (GES) yatırımlarında öncü olan Gaziantep’te yatırımcıların yeşil dönüşüm girişimine kendi enerjilerini üreterek yıllar önce başladığını söyledi.

Dünya eğlence sektörüne Türk damgası

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, eğlence sektörüne yönelik yüksek teknolojili sanal ve artırılmış gerçeklik programları, mekanik hareket simülatörleri üreten DOF Robotics’i ziyaret etti. Bakan Varank, Şirketin geliştirdiği platformu test etti.

Mustafa Varank: “Hayalimizdeki gençlik bu”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Esenler Belediyesi Gençlik İftarları” etkinliğinde gençlerle bir araya geldi. Bakan Varank, gençlerin kabiliyetlerini ne kadar ortaya çıkarabilir, onların üreteceği katma değerlere ne kadar katkı sağlayabilirseniz Türkiye’nin geleceğine o kadar yatırım yaparsınız şeklinde konuştu.

Hızlı şarj istasyonları hibe programı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye’de elektrikli araçların şarj altyapısını oluşturmak için kritik bir adım attı. Girişimcilerin hızlı şarj istasyonu yatırımı yapmasını sağlamak üzere “Elektrikli Araçlar İçin Hızlı Şarj İstasyonları Hibe Programı”nı başlattı. Program, Togg’un şarj altyapısına da destek olacak.

Mekteb-i Tıbbiyye-i Şâhâne 2022 ödülleri sahiplerini buldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bakanlık olarak Akıllı Yaşam ve Sağlık, Ürün ve Teknolojileri Yol Haritası’nı hazırladıklarını belirterek, “Yakında açıklayacağımız bu yol haritası ile stratejik alan olarak belirlediğimiz ilaç, tıbbi cihaz ve sağlık bilişimi teknolojilerinde yerli ve milli üretime ivme kazandıracağız.” dedi.

200 Milyon dolarlık dev yatırım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, VavaCars Ekspertiz ve Yenileme Merkezi ve bunun gibi girişimlerin sektöre büyük katkı sağlayacağını belirterek, “VavaCars, önümüzdeki dönemde Türkiye’ye 200 milyon dolara yakın yatırım yaparak ciddi bir istihdam sağlayacak.” dedi.

Türkiye'nin ilk tam elektrikli ticari aracı E-Transit hattan indi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bulunan Ford Otosan Kocaeli Fabrikaları'nda düzenlenen Türkiye'nin ve Ford'un Avrupa'daki İlk Tam Elektrikli Ticari Aracı E-Transit'in Hattan İniş Töreni'nde konuştu. Türk otomotiv sanayisi için önemli bir güne şahitlik ettiklerini vurgulayan Varank, 10 yıla yayılan büyük bir vizyonun ilk adımlarından birinin, Ford Otosan tarafından Avrupa pazarına ihraç edilecek E-Transit'in ilk aracının üretim bandından indiğini kaydetti.

Bakan Varank: TOGG Türkiye’ye çağ atlatacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, doğuştan elektrikli Togg’un Gemlikte bulunan tesislerinde işçilerle iftar açtı. Fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen Türkiye’ye ait olan Togg’un Türkiye’ye çağ atlatacak bir proje olduğunun altını çizen Bakan Varank, “Türkiye’nin Otomobili, bir işaret fişeği. Endüstrimizi değiştirecek, tedarikçilerimizi dönüştürecek bir proje.” dedi.

TOGG'a tam not

Görünümüyle taraflı tarafsız herkesi kendine hayran bırakan Türkiye’nin Otomobili, performans ve konforuyla da adından çok söz ettireceğe benziyor. Togg’un testlere giren en üst versiyonu, bu kez iki bakanı ağırladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Togg’un direksiyonuna geçerek deneme sürüşü yaptı.

7 Bilim Merkezine TÜBİTAK desteği

TÜBİTAK, Yerel Yönetimler Bilim Merkezleri Destek Programı ile İstanbul’da 7 bilim merkezini daha destekleyecek. Desteğe ilişkin protokol, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın refakatinde, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile Fatih, Sancaktepe, Arnavutköy, Beyoğlu, Gaziosmanpaşa, Yakutiye ve Yunusemre belediye başkanları tarafından imzalandı. Bakan Varank, “Program kapsamında ilçe belediyelerimizin kuracakları bilim merkezlerine bundan sonra 4 milyon lira destek vereceğiz.” dedi.

Eko iklim zirvesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG ile beraber küresel markaların da ülkemizdeki elektrikli araç yatırımlarının tam gaz devam ettiğini belirterek, “Ülkemiz, yakın zamanda elektrikli araç konusunda global bir üretim üssü olacak.” dedi.

Türkiye’yi teknolojide süper lige taşıyacak

Türkiye’nin sivil teknolojiler, mobilite ve girişimcilik alanlarında küresel rekabet gücünü arttıracak Bilişim Vadisi İzmir’in temeli atıldı. Mega Teknoloji Koridoru’nun İzmir ayağında bulunan Bilişim Vadisi İzmir’e ilk harç, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Son Başbakan ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım tarafından atıldı.

İş dünyası’nda siber zorbalık ve tehditler ASKON’da ele alındı

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Merkezi tarafından ‘İş Dünyasında Siber Zorbalığa ve Tehditlere Karşı Önlemler’ konulu konferans gerçekleştirildi.

Güneş İkizceli ve Zeynep Karakuşoğlu, yapay zeka’da ‘Best Hardware’ ödülünü kazandı

SANKO Okulları öğlencilerinin, ‘Yapay Zekâ Destekli Temassız Akıllı Otomat’ projesi ‘Codevour 2021 Yarışması’nda ‘Best Hardware’ ödülünü kazandı.

47’si Türk, 63 yeni araştırmacı Türkiye’ye geliyor

Harvard’dan Tokyo’ya kadar dünyanın prestijli üniversitelerinden 63 bilim insanı araştırmalarını Türkiye’de sürdürecek. TÜBİTAK’ın Uluslararası Lider ve Genç Araştırmacılar Programı’nın değerlendirme süreci tamamlandı. Sonuçları, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıkladı.

Başak Traktör Yönetim Kurulu Üyesi Bayramoğlu: 108 Yıldan beri yerli ve milli üretim yapıyoruz

Türkiye’nin yerli ve milli markası Başak Traktör, ülkemizde tarım sektörünün buluşma noktası olan Konya Tarım Farında 47 HP’den 116 HP’ye kadar ürün gamını çiftçilerle buluşturdu.

Bakan Varank, Türkiye’nin yerli ve milli motorlu jenaratörünü inceledi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Antalya’da düzenlenen 16. Uluslararası İş ve İnşaat Makina, Teknoloji ve Aletleri İhtisas Fuarı’nda (KOMATEK) Starkgen Jeneratör Şirketi standını ziyaret etti.

Geleceğin teknolojilerini geliştirecekler

DENEYAP Türkiye öğrenci seçme sınav sonuçları açıklandı. 27 ilde toplam 4 bin 380 öğrenci, DENEYAP Teknoloji Atölyelerinde eğitim görmeye hak kazandı. ‘Geleceğin teknoloji yıldızı adayları’ için ders zili 19 Mart’ta çalacak.

Toplam 69 haber.