Kültür

Kültür Haberleri

Kahramanmaraş’ta Âşık Mahzuni Şerif’i anma etkinliği düzenlenecek

Kahramanmaraş’ta 19 Mayıs Perşembe günü Âşık Mahzuni Şerif’i anma etkinliği düzenlenecek. Saat 20.30’da NFK’da gerçekleştirilecek konserde Aşık Mahzuni’nin türküleri seslendirilecek.

Başkan Okay: “Müzelerimiz, geçmişimizle geleceğimizi bütünleştiriyor”

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, 18-24 Mayıs Müzeler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Okay, “Müzelerimiz, geçmişimizle geleceğimizi bütünleştiriyor” dedi.

İlk ve ortaokul öğrencilerinin kültür yolculuğu başladı

Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, kültür sanat etkinlikleri kapsamında Yolderesi, Kırmakaya ve Doluca mahallelerindeki ilk ve orta öğretim öğrencilerini kültür yolculuğuna uğurladı.

Yazar Vakkasoğlu, Kahramanmaraşlılarla buluşuyor

Büyükşehir Belediyesi, 15 – 21 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Aile Haftası dolayısıyla bir dizi etkinlik gerçekleştiriyor. Bu kapsamda, Yazar Vehbi Vakkasoğlu, 18 Mayıs Çarşamba günü NFK’da Kahramanmaraşlılarla bir araya gelecek.

Öğrenciler, TÜBİTAK projesi kapsamında Abdürrahim Karakoç’u anlattı

TÜBİTAK proje etkinlikleri kapsamında Abdürrahim Karakoç’un şiirlerinde toplumsal ve ahlaki değerler adlı çalışma Kahramanmaraş Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından sergilendi.

Halil Konakçı ile gençlik buluşması

Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi, İmam – Hatip Halil Konakcı ile gençlik buluşması düzenliyor. 15 Mayıs Pazar günü saat 21.00’de Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinliğe tüm vatandaşlar davet edildi.

EXPO 2023 alanındaki ilk konser Eypio’dan

Gençlerin kültürel, sosyal ve fiziksel gelişimlerini destekleyici birçok yatırımı hayata geçirerek projeleriyle model olan Onikişubat Belediyesi, ‘Rotamız; EXPO 2023’ sloganıyla Başkan Hanefi Mahçiçek’in rüya projesinin muhteşem manzarası eşliğinde başlangıcını yapacağı Gençlik Festivali ile gençlere unutamayacakları bir gün yaşatacak. Festivalde, ünlü sanatçı Eypio da sahne alacak.

Ekinözü’nden Kahramanmaraş tarihine yolculuk

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Tarihe Yolculuk’ projesi kapsamında Ekinözü’nden gelen ilk ve ortaokul öğrencileri, şehrin tarihi mekânlarını ve müzeleri ziyaret etti.

"6. Herıtage İstanbul" başladı

Koruma, restorasyon, arkeoloji, müze ve teknoloji fuarı olan 6. Heritage İstanbul'un açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geçen yıl yurt dışından 3 bin 480 eseri Türkiye'ye getiren Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesinin, 30 yılın rekorunu kırarak, tüm dünyaya örnek olacak çalışmalara imza attığını dile getirdi.

Tarihe yolculuk projesi ile öğrenciler Kahramanmaraş’ı geziyor

Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Tarihe Yolculuk’ projesi kapsamında Pazarcık’tan gelen öğrenciler Kahramanmaraş’ın tarihi mekânlarını ve müzelerini ziyaret etti. Renkli anlara sahne olan etkinlik için öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Yazar Aslanhan’la, moral ve motivasyon seminerleri başlıyor

Büyükşehir Belediyesi, 9 – 13 Mayıs tarihleri arasından Eğitimci – Yazar Sıtkı Aslanhan ile ‘Moral ve Motivasyon Seminerleri’ düzenleyecek. Seminerler kapsamında öğrencilerle bir araya gelecek olan Aslanhan, sınav sürecinde moral ve motivasyonu yükseltme, verimli ders çalışma ve sınav sürecini iyi yönetme gibi konularda bilgiler aktaracak.

Şehrin kültür envanterine yeni eser: Söz varlığı

Kahramanmaraş’ın kültür envanterine yeni bir eser daha kazandırıldı. Doç. Dr. Burak Telli’nin kaleme aldığı ‘Söz Varlığı’ adlı eser e-dergi formatında http://marastaedebiyat.com adresi üzerinden temin edilebiliyor.

Evelahir Dergisi’nin yeni sayısı yayımlandı

Büyükşehir Belediyesi tarafından yayımlanan Evelahir Dergisi dokuzuncu sayısıyla okurlarla buluştu. Okurlar, Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları’ndan olan Yitiksöz, Evelahir, Berdücesi ve Müşterek dergilerinin aktüel ve geçmiş sayılarına e-dergi formatında Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinden ulaşabiliyor.

ASİD Genel Başkanı Yıldırım: Bayramlar, manevi duyguların yoğun yaşandığı günlerdir

Merkezi Gaziantep’te bulunan Anadolu Sağlık İşletmeleri Derneği (ASİD) Genel Başkanı Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

EXPO 2023 Özel Temsilcisi Erdoğan Kök’den uluslararası katılımcı atağı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Dışişleri Bakanlığı’nca EXPO 2023 Özel Temsilcisi olarak atanan Büyükelçi Erdoğan Kök, uluslararası katılımı artırmak adına yoğun bir şekilde ziyaretler gerçekleştirirken, büyükelçiler nezdinde birçok ülkeyi EXPO 2023 Onikişubat-Kahramanmaraş’a davet etti.

Berdücesi Dergisinin yeni sayısı çıktı

Mevsimlik olarak yayımlanan Berdücesi Dergisi yeni sayısıyla okurlarıyla buluştu. Okurlar derginin güncel sayısını pek çok noktadan ücretsiz olarak temin edebiliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin sitesinden de derginin aktüel ve geçmiş sayılarına e – dergi formatında ulaşılabiliyor.

Kültür sanat etkinlikleri anketine yoğun ilgi

Büyükşehir Belediyesi tarafından kültür sanat etkinliklerine ilişkin düzenlenen ankete sanatseverler yoğun katılım gösterdi. Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde düzenlenen ankete 4 binin üzerinde katılım sağlandı.

Bakan Ersoy, restore edilen türbelerde incelemede bulundu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, restore edilen II. Mahmud Türbesi ve çevresinde incelemelerde bulundu.

Türksoy'da devir teslim töreni

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile TÜRKSOY Genel Sekreterliği Konferans Salonu'nda düzenlenen "Genel Sekreterlik Devir Teslim Töreni"ne katıldı.

Toplam 214 haber.