Kültür

Geleneksel zanaatlar Tarihi Maraş Çarşısı'nda yaşatılıyor Geleneksel zanaatlar Tarihi Maraş Çarşısı'nda yaşatılıyor
İlk harçlığıyla aldığı oyuncak, yüzlerce parçalık koleksiyon sahibi yaptı İlk harçlığıyla aldığı oyuncak, yüzlerce parçalık koleksiyon sahibi yaptı
Kültür Haberleri

Projesi kapsamında Türk Bayrağa Kahramanmaraş’a gönderilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen ‘Anadolu Gönül Yolu’ projesi kapsamında Osmaniye Valiliğinde bayrak teslim töreni yapıldı.

Yazar Selahattin Yusuf: Kültürel sınırlarımızda hâlâ egemeniz

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen konferansta konuşan Yazar Selahattin Yusuf, ‘Osmanlı'nın 20. Yüzyılın hemen başlarında yaptığı yalnızca siyasal sınırlarından çekilmektir, bizler kültürel sınırlarımızda hâlâ egemeniz’ dedi.

Mesafeler uzak, gönüller yakın

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıldönümü anısına Kocaeli Darıca ilçesinde anma töreni düzenlendi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan GENÇMAR’ın projesine destek

Genç Kahramanmaraşlılar Derneği (GENÇMAR) tarafından hazırlanan ‘Fikir Kitap Kahve’ Projesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Gençlik Projeleri Destek Programı (2020-1 Genel Çağrı) kapsamında mali destek hakkı kazandı.

Geleneksel zanaatlar Tarihi Maraş Çarşısı'nda yaşatılıyor

Kahramanmaraş'ta unutulmaya yüz tutmuş bazı geleneksel zanaatlar, 500 yıllık tarihi Maraş Çarşısı'nda zamana karşı direniyor.

Başkan Okay’dan Kahramanmaraş’ın kültür hazinesine bir yatırım daha

Kahramanmaraş’ın tarihini ve kültürünü gün yüzüne çıkarmak amacıyla Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından Bahtiyar Yokuşu’nda restorasyonu tamamlanan tarihi konak, Kahramanmaraş Kültür Tarih Araştırmalar Merkezi olarak hizmete sunuldu.

Dulkadiroğlu, kültürel mirasına sahip çıkıyor

Tarihi ve Kültürel değerlerini ön plana çıkarmak adına birçok projeye imza atan Dulkadiroğlu Belediyesi, Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi ile bu değerlerini kayıt altına alıyor.

Andız pekmezine coğrafi işaret

Akseki ilçesinde yetişen ayı dikeni ağacının kozalaklarından üretimi yapılan andız pekmezi için coğrafi işaret alma çalışmalarına başlandı.

Kahramanmaraşlı ses sanatçıları, Maraş Türküleri okudu

Kahramanmaraş’ın kurtuluşunun 101’inci yılı Kurtuluş Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında yerel sanatçıların katılımıyla halk müziği konseri gerçekleştirdi.

Onikişubat Belediyesinden kitap okurlarına ödül

Onikişubat Belediyesi kültürel etkinliklerine her geçen gün yeni bir proje ekliyor. Her ay belirlediği kitap ile sosyal medya hesabından üç soru soran Onikişubat Belediyesi, soruyu doğru bilen okurlarını ödüllendirdi.

İlk harçlığıyla aldığı oyuncak, yüzlerce parçalık koleksiyon sahibi yaptı

Antalya'da yaşayan 51 yaşındaki Mustafa Dere, çocukluğunda dayısının verdiği ilk harçlıkla başladığı, çeşitli modellerden oluşan ve binden fazla parçanın yer aldığı oyuncak araba koleksiyonunu, gün geçtikçe daha da büyütmenin mutluluğunu yaşıyor.

Kahramanmaraş’ın mutfak kültürü bu müzede yaşıyor

Kahramanmaraş’ın mutfak kültürünü gelecek nesillere aktaran Dulkadiroğlu Belediyesi Mutfak Müzesi, Kahramanmaraş Turizmine de çok büyük katkılar sağlıyor.

Beş dönemin izlerini taşıyan müze ziyaretçilerini zaman yolculuğuna çıkarıyor

Hatay'da 2010 yılında bir otelin inşaat çalışması sırasında ortaya çıkan, 5 döneme ait eserlerin yer aldığı müze-otel konseptine sahip Necmi Asfuroğlu Arkeoloji Müzesi, hizmete girdiği geçen yıldan bu yana 22 bin 500 ziyaretçiyi ağırladı.

Demir yolu hattındaki 1932 ve öncesinde yapılmış 48 tarihi köprü güçlendirildi

Modernize edilen Samsun-Sivas demir yolu hattındaki 1932 ve öncesinde yapılmış 48 tarihi köprü Artyol Mühendislik tarafından güçlendirildi.

Anavarza Antik Kenti'nde arkeologları heyecanlandıran izler bulundu

Adana'nın Kozan ilçesinde yaklaşık 2 bin yıllık olduğu düşünülen Anavarza Antik Kenti'nde tamamlanan 2020 kazılarında daha eski dönemlere ait izlere rastlanması, arkeologları heyecanlandırdı.

Çağlayancerit’te edebiyat şöleni

Kahramanmaraş’ta düzenlenen Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri çerçevesinde Çağlayancerit Millet Konağı’nda Yazar – Okur Buluşması etkinliği düzenlendi. Etkinlikte Şair ve Yazarlar Liliya Gazizova, Balazs Szöllössy ve Ömer Yalçınova edebiyat dostlarıyla buluştu.

Yazar Mevlana İdris: ‘Kitap için ilham gerekli’

Kahramanmaraş’ta devam eden şiir ve edebiyat günleri kapsamında ‘Bir Kitap Nasıl Yapılır?’ özel oturumunda konuşan Yazar Mevlana İdris, ‘Bilgi yeterli değildir. Aynı zamanda ilham da olmalıdır. Ne kadar editörlerin elinden de geçse kitabın yazarı tek kişidir’ dedi.

Deligönüller Konağı’nda şiir gecesi

Uluslararası Kahramanmaraş 1. Şiir ve Edebiyat Günleri programları Deligönüller Konağı’nda düzenlenen Şiir Gecesi ile devam etti.

Yazar Aslan: ‘Şiir okumak bir arayıştır’

Uluslararası Kahramanmaraş 1. Şiir ve Edebiyat Günleri kapsamında ‘Bir şiir nasıl okunur?’ paneli gerçekleştirildi. Yazar Aslan, ‘Şiir okuma teknik bir iş olduğu kadar, derin anlamlar içeren bir arayıştır’ dedi.

Toplam 108 haber.