Kültür

Geleneksel zanaatlar Tarihi Maraş Çarşısı'nda yaşatılıyor Geleneksel zanaatlar Tarihi Maraş Çarşısı'nda yaşatılıyor
Kültür Haberleri

Osmaniye Kahramanmaraşlılar Derneği’nde bayrak değişimi

Osmaniye Kahramanmaraşlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinde yapılan genel kurulda başkanlığa Mehmet Altun seçildi.

Kahramanmaraş’ta çekilecek filmin oyuncusu konuştu

Kahramanmaraş dondurmasının ve kentin tanıtımını hedefleyen ‘Külahıma Anlat’ isimli filmin oyuncuları arasında yer alan Max Bendo, gazeteci Ömer Faruk Salman’ın instagram üzerinden yaptığı canlı yayına konuk oldu.

Sahne Maraş’ta eğitimler devam ediyor

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Sahne Maraş Tiyatro Akademisi ‘tam kapanma’ sonrası provalarına başladı. Oyuncu adayları nefes, postür, yaratıcı drama gibi yoğunlaştırılmış eğitimler alıyor.

Eğitimci Yazar Hayati İnanç: Bu şehir şiir ve edebiyatın başkentidir

İftar Vakti programının Kadir Gecesi yayınına katılan Eğitimci Yazar Hayati İnanç, ‘Türk edebiyatına ilham veren muazzez insanların neredeyse tamamının Kahramanmaraş’tan yolu geçmiştir. Bu şehir şiir ve edebiyatın başkentidir’ ifadelerini kullanırken; Başkan Hayrettin Güngör, ‘UNESCO ile köklü edebiyat birikimimiz uluslararası sahada tanınacak’ dedi.

Tescilli ‘Eli böğründe’ yemeği iftar sofralarını süslüyor

Dondurması, tarhanası ve biberiyle ünlü Kahramanmaraş'ın en önemli lezzetlerinden ‘eli böğründe’ yemeği, yapılışı, sunumu, kokusu ve damakta bıraktığı tadıyla iftar sofralarına ayrı bir lezzet katıyor.

Yörükler yaylaya kayıklarla çıkıyor

Isparta'nın Şarkikaraağaç ilçesine bağlı Mada Adası'nda yaşayan Yörüklerin kayıklarla yaylaya yaptıkları yolculuk ilginç görüntüler oluşturuyor.

Rektör Dağlı: Büyük Önderimizin çocuklara verdiği güvenin en büyük göstergesidir

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101’inci yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Prof. Dr. Nuri Kahveci: Aile toplumun teminatıdır

Kahramanmaraş’ta İftar Vakti programına konuk olan İstiklal Üniversitesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nuri Kahveci, ‘Aileyi ne kadar sağlam tutarsanız o toplumu da o kadar sağlam devam ettirirsiniz. Sağlam bir sistem, sağlam aile yapısıyla oluşur’ dedi.

SANKO Park AVM, çocuklara yönelik ödüllü yarışma düzenledi

Gaziantep’in yaşam alanı SANKO Park Alışveriş Merkezi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na özel ödüllü resim yarışması düzenledi.

Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanından Büyükşehir’in Kültür Yayınlarına övgü

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Kültür Yayınları’na ilişkin açıklamada bulunan Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı Mehmet Doğan, ‘Bazı Büyükşehir Belediyeleri güzel kitaplar yayınlıyor. İşte Kahramanmaraş'ın kitapları ve Yitiksöz dergisi.’ dedi.

Kahramanmaraş’ın kültür hazinesi Dulkadiroğlu’nda

Kahramanmaraş’ın tarihini ve kültürünü gün yüzüne çıkarmak amacıyla Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından Bahtiyar Yokuşu’nda restorasyonu tamamlanan tarihi konak, Kahramanmaraş Kültür Tarih Araştırmalar Merkezi olarak hizmete sunuldu.

Millet Konakları kültür yuvası olacak

Kahramanmaraş’ta ilçelere kazandırılan ‘Millet Konakları’nda’ okuma etkinlikleri düzenliyor. Düzenlenen etkinliklerle, farklı yaş gruplarından vatandaşların kitap okuma alışkanlığı kazanması hedefleniyor.

Projesi kapsamında Türk Bayrağa Kahramanmaraş’a gönderilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen ‘Anadolu Gönül Yolu’ projesi kapsamında Osmaniye Valiliğinde bayrak teslim töreni yapıldı.

Yazar Selahattin Yusuf: Kültürel sınırlarımızda hâlâ egemeniz

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen konferansta konuşan Yazar Selahattin Yusuf, ‘Osmanlı'nın 20. Yüzyılın hemen başlarında yaptığı yalnızca siyasal sınırlarından çekilmektir, bizler kültürel sınırlarımızda hâlâ egemeniz’ dedi.

Mesafeler uzak, gönüller yakın

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıldönümü anısına Kocaeli Darıca ilçesinde anma töreni düzenlendi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan GENÇMAR’ın projesine destek

Genç Kahramanmaraşlılar Derneği (GENÇMAR) tarafından hazırlanan ‘Fikir Kitap Kahve’ Projesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Gençlik Projeleri Destek Programı (2020-1 Genel Çağrı) kapsamında mali destek hakkı kazandı.

Geleneksel zanaatlar Tarihi Maraş Çarşısı'nda yaşatılıyor

Kahramanmaraş'ta unutulmaya yüz tutmuş bazı geleneksel zanaatlar, 500 yıllık tarihi Maraş Çarşısı'nda zamana karşı direniyor.

Başkan Okay’dan Kahramanmaraş’ın kültür hazinesine bir yatırım daha

Kahramanmaraş’ın tarihini ve kültürünü gün yüzüne çıkarmak amacıyla Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından Bahtiyar Yokuşu’nda restorasyonu tamamlanan tarihi konak, Kahramanmaraş Kültür Tarih Araştırmalar Merkezi olarak hizmete sunuldu.

Dulkadiroğlu, kültürel mirasına sahip çıkıyor

Tarihi ve Kültürel değerlerini ön plana çıkarmak adına birçok projeye imza atan Dulkadiroğlu Belediyesi, Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi ile bu değerlerini kayıt altına alıyor.

Toplam 120 haber.