Bilim

Bilim Haberleri

SANKO Liseleri Bilim Fuarı düzenledi

SANKO Okulları 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında bilimi de vurgulamak amacıyla SANKO Fen ve Teknoloji Lisesi ile SANKO Koleji öğrenci projelerinin yer aldığı ‘Bilim Fuarı’ düzenledi.

Kahramanmaraş Anadolu İHL, TÜBİTAK etkinliğine ev sahipliği yaptı

Kahramanmaraş Anadolu İmam Hatip Lisesi, 2 gün boyunca TÜBİTAK Projesi etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Okul Müdürü Kişifli, bu yıl yapılan mesleki tüm yarışmalara damga vurduklarını söyledi.

Uluslararası yarışmada Türk öğrencilerden büyük başarı

Türk öğrenciler, lise seviyesinde dünyanın en büyük bilim yarışmasından başarıyla döndü. Türkiye, 63 ülkeden bin 750 öğrencinin katıldığı Uluslararası Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışmasında ödüllerle döndü.

Karkamış kazıları, tarihe ışık tutuyor

Gaziantep’in Karkamış ilçesinde, Fırat Nehri’nin doğusunda, Suriye sınırında bulunan Karkamış Antik Kentinde Türk ve İtalyan ekip tarafından yapılan kazılarda, her biri tarihe farklı açıdan ayna tutacak buluntulara ulaşıldı.

Prof. Dr. Saygılı: Küresel ekonomide inovasyon temelindeki çalışmalar hız kazandı

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlker Saygılı, küresel ekonomide Üniversite-Sanayi iş birliği ile inovasyon temelindeki çalışmaların hız kazandığını söyledi.

BİSEP Bilim İnsanı Seçme Programı proje yarışması tamamlandı

SANKO Okulları öğrencileri, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen ve 121 projenin katıldığı ‘BİSEP 4. Bilim İnsanı Seçme Programı Proje Yarışması’nda Türkiye birincisi oldu.

21. Yüzyıl Tıbbı Tıp Öğrenci Kongresi tamamlandı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi tarafından 25-27 Mart 2022 tarihlerinde organize edilen, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen akademisyenler ve hekim adaylarının katılımıyla gerçekleştirilen 21.Yüzyıl Tıbbı Tıp Öğrenci Kongresi, 3 gün boyunca düzenlenen 10 ayrı oturumun ardından tamamlandı.

MEB’den 75 günde 6 bin 869 tasarım tescili rekoru

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), bilim ve sanat merkezleri (BİLSEM), olgunlaşma enstitüleri ve mesleki ve teknik Anadolu liseleri başta olmak üzere diğer ortaöğretim kurumlarının tamamında fikrî mülkiyet ve sınai hakları çalışmaları kapsamında patent, faydalı model, tasarım ve marka çalışmalarına ağırlık vermeye devam ediyor.

MEB, ‘tarihin sıfır noktasında’ robotları yarıştıracak

Millî Eğitim Bakanlığı, Kovid-19 tedbirlerinde yeni dönemin başlamasıyla 81 ilde sosyal etkinliklerin yapılmasına izin vermesinin ardından ulusal çapta ilk olarak 14’üncü MEB Uluslararası Robot Yarışması'nı düzenleyecek.

Nobel Ödüllü Bilim İnsanı Aziz Sancar, gençlerle bir araya geldi

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, gençlerle bir araya geldi. Aziz Sancar, ‘Yaptığınız sunumdan gördüğüm kadarıyla bu sağlanan imkanların ötesinde ben bir şey istemezdim. Bunu gerçekten söylüyorum. Benim zamanımda bu gibi organizasyonlar, teşkilatlar yoktu. Bunları görünce gerçekten memnun oldum.’ dedi.

Türk Bilim İnsanları iki gezegen keşfetti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1001 Programı desteğiyle yürütülen ‘Zamanlama Yöntemiyle Ötegezegen Keşfi Projesi’nde 1336 ışık yılı uzaklıkta iki gezegen keşfedilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dünyanın en büyük Havacılık Festivali yeniden başlıyor

Gençlerin geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmalarını desteklemek, toplumun tamamında teknoloji konusunda farkındalık oluşturmak ve ülkenin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmak amacıyla düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, bu yıl 30 Ağustos - 4 Eylül 2022 tarihleri arasında Karadeniz’de gerçekleşecek.

Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü öğrencileri G3 Forum'a katıldı

23 Aralık 2021 tarihinde Gaziantep’te Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi’nde Geleceğin Gücü Girişimciler Forumu'nda (G3 Forum) girişimci, girişimci adayları ile KSÜ Kariyer Girişimcilik ve İnovasyon Topluluğu (KAGİT) ve Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü öğrencileri bir araya gelme imkanı buldu.

KSÜ Mezunu, ASELSAN proje yarışmasında finale kaldı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, ASELSAN'ın Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi önderliğinde düzenlediği ‘Suyun Yarını’ proje yarışması finaline ve ödül törenine katıldı. KSÜ Mezunu Ahmet Fatih Tahiroğlu’nun takımı, yarışmada finale kalan 6 takımdan biri oldu.

712 Bin bilim insanı arasından ilk 10 Bine 50 Kahramanmaraşlı girdi

Uluslararası sıralama kuruluşu AD Scientific Index’in Google Scholar açık profillerine göre AD Scientific Index-2022 ‘Turkey Top 10.000 Scientists’ listesi adscientificindex.com adresinde yayınlandı. Listede Kahramanmaraş sütçü imam Üniversitesi (KSÜ) öğretim üyeleri de yer aldı.

Bölgenin en modern balık hastalıkları laboratuvarı Kahramanmaraş’ta kuruldu

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi Su ürünleri Bölümü Balık Hastalıkları Laboratuvarı yüzde 99 isabetli analizlerle Kahramanmaraş ve çevre illere hizmet veriyor.

TÜBİTAK Başkanı Mandal, ‘Geçmişten Geleceğe Bilim Köprüsü’ şenliğine katıldı

14 Ekim’de Kahramanmaraş’ta açılışı gerçekleştirilen ‘Geçmişten Geleceğe Bilim Köprüsü’ şenliğini ziyaret eden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, stantları gezerek sertifika programına katıldı.

Geçmişten Geleceğe Bilim Köprüsü Kahramanmaraş’ta açıldı

TÜBİTAK 4007 kapsamında planlanan ‘Geçmişten Geleceğe Bilim Köprüsü’ etkinlikleri birbirinden eğitici 20 atölye ve 54 farklı etkinlikle Kahramanmaraş’ta öğrencilere kapısını açtı.

Geçmişten Geleceğe Bilim Köprüsü projesi ile 20 atölyede 54 etkinlik yapılacak

Kahramanmaraş’ta düzenlenen ‘Geçmişten Geleceğe Bilim Köprüsü’ etkinlikleri birbirinden eğitici 20 atölye ve 54 farklı etkinlikle miniklerle buluşacak. Bir AVM’de 14 - 16 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek ücretsiz etkinliklere randevuyla katılım sağlanabilecek.

Toplam 117 haber.