Bilim

MÜSİAD EXPO 'Sinerji Burada' fuarı MÜSİAD EXPO ‘Sinerji Burada’ fuarı
438 Genç, Kahramanmaraş'ta hünerlerini sergiledi 438 Genç, Kahramanmaraş’ta hünerlerini sergiledi
Kahramanmaraşlı genç mucitler yarıştı Kahramanmaraşlı genç mucitler yarıştı
Vali Coşkun, geleceğin teknoloji yıldızlarının yanında Vali Coşkun, geleceğin teknoloji yıldızlarının yanında
Kuru bezelyede iki yeni çeşit geliştirildi Kuru bezelyede iki yeni çeşit geliştirildi
KSÜ, AR-GE araştırmalarına destek verecek KSÜ, AR-GE araştırmalarına destek verecek
Tarihi Kentler Birliği İstanbul'da toplandı Tarihi Kentler Birliği İstanbul’da toplandı
Deneyap Projesi, Türkiye'nin dört bir yanında büyüyor Deneyap Projesi, Türkiye'nin dört bir yanında büyüyor
BEE'O arı ürünleriyle kolonya geliştirdi BEE’O arı ürünleriyle kolonya geliştirdi
TÜBİTAK'a 10 personel alınacak! TÜBİTAK'a 10 personel alınacak!
Ar-Ge çalışması sonuç verdi! İlk solunum cihazı üretildi! Ar-Ge çalışması sonuç verdi! İlk solunum cihazı üretildi!
Kovid-19'un gen haritası çıkarıldı! Kovid-19'un gen haritası çıkarıldı!
Kahramanmaraş'ta Kovid-19 tedavisi için ilaç geliştirme çalışması başlatıldı! Kahramanmaraş’ta Kovid-19 tedavisi için ilaç geliştirme çalışması başlatıldı!
KSÜ yeni bir buluşa imza attı! KSÜ yeni bir buluşa imza attı!
Bakan Varank, yerli üretim elektrikli faytonun direksiyonunda! Bakan Varank, yerli üretim elektrikli faytonun direksiyonunda!
TÜBİTAK Başkanı Mandal, Mühendishane Kampı'na katıldı! TÜBİTAK Başkanı Mandal, Mühendishane Kampı’na katıldı!
Dijital deneyim konteynerini gördünüz mü? Dijital deneyim konteynerini gördünüz mü?
Başkan Erdoğan imzayı attı Artık orası Teknoloji Endüstri Bölgesi! Başkan Erdoğan imzayı attı Artık orası Teknoloji Endüstri Bölgesi!
Üniversiteliler günde en az 5 saat WhatsApp'ta! Üniversiteliler günde en az 5 saat WhatsApp'ta!
Bilim Haberleri

Görenler şaşkınlığını gizleyemedi

Antalya'nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili'nin bir noktasında deniz suyunun rengi yeşile dönüştü.

MÜSİAD EXPO ‘Sinerji Burada’ fuarı

Türkiye’nin en önemli ekonomik ve ticari etkinliklerinden MÜSİAD EXPO Fuarı, bu yıl 18-21 Kasım tarihlerinde ilk kez TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. EXPO katılımcıları, bu sene ilk defa ziyaretçileri ile sadece fuar alanında değil, dijital platformlar üzerinde de buluşacakları “Hibrit Fuar” teknolojisinin ayrıcalıklarından yararlanacaklar. Başta, Enerji, Bilgi Teknolojileri, Makine ve Gayrimenkul sektörleri olmak üzere, 24 farklı sektöre ev sahipliği yapacak fuarın, teması ise “Sinerji Burada” olacak.

438 Genç, Kahramanmaraş’ta hünerlerini sergiledi

438 Genç geleceğin teknoloji yıldızı olmak için Kahramanmaraş’ta hünerlerini sergiledi.

Kahramanmaraşlı genç mucitler yarıştı

Kahramanmaraş'ta Deneyap Teknoloji Atölyesi'nde eğitim alacak öğrencilerin belirleneceği uygulama sınavına katılan genç mucitler, hünerlerini sergiliyor.

Vali Coşkun, geleceğin teknoloji yıldızlarının yanında

Kahramanmaraş’ta geleceğin teknoloji yıldızı olmayı hedefleyen 438 öğrenci, Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesi kapsamında Jüri karşısında hünerlerini sergiledi.

Kuru bezelyede iki yeni çeşit geliştirildi

Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü tarafından Türkiye'de sınırlı miktarda üretilen kuru bezelyede iki yeni çeşit geliştirildi.

KSÜ, AR-GE araştırmalarına destek verecek

Kahramanmaraş Sürçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İlde AR-GE eksikliği nedeniyle yapılamayan ancak araştırılmasında fayda görülen bazı konularda Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) gereği Yüzde 30 ila 50 oranlarında ilave destek verileceğini açıkladı.

Tarihi Kentler Birliği İstanbul’da toplandı

Tarihi Kentler Birliği Meclisi Olağan 1. Toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıda bir konuşma yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Hayrettin Güngör, TKB’nin kuruluşundan bu yana 352 müzeyi ülkemize kazandırdıklarını söyledi.

Deneyap Projesi, Türkiye'nin dört bir yanında büyüyor

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Deneyap Teknoloji Atölyeleri projesiyle Türkiye’de geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştirme adına büyük bir atılım gerçekleştirildiğini belirterek, "Gençlerimizin icatlar çıkarması, geleceğin bilim insanları olmaları için tüm imkanları seferber ediyoruz. Her şey geleceğimiz için." ifadelerini kullandı.

BEE’O arı ürünleriyle kolonya geliştirdi

Arıların kovanlarını temizlemek ve sterilizasyon sağlamak için kullandıkları propolis, İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent Laboratuvarları’nda BEE’O Propolisli Kolonya’ya dönüştü.

TÜBİTAK'a 10 personel alınacak!

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesinde görev yapmak üzere 10 personel alımı gerçekleştirilecek.

Ar-Ge çalışması sonuç verdi! İlk solunum cihazı üretildi!

Milli Eğitim Bakanlığınca, koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucu ilk solunum cihazı, Hatay Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Ar-Ge atölyelerinde üretildi.

Kovid-19'un gen haritası çıkarıldı!

Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Özdarendeli, izole edilen SARS-CoV-2 virüsünün tam büyüklükteki genomunun yeni nesil sistemle dizilenerek gen haritasını elde ettiklerini açıkladı.

Kahramanmaraş’ta Kovid-19 tedavisi için ilaç geliştirme çalışması başlatıldı!

Coronavirus hastalığı 2019 (COVID-19), ilk olarak Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde bildirilmiş ve o tarihten itibaren küresel olarak yayılım göstermiştir. 02 Nisan 2020'ye kadar dünya çapında 1,000,000' dan fazla onaylanmış COVID-19 vakası ortaya çıkmıştır. Şimdiye kadar COVID-19, on binlerce enfekte vakası olan bir pandemi haline gelmiştir. COVID-19 pandemisi, Çin, İtalya, ABD, İspanya ve Almanya başta olmak üzere dünya genelinde Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 150’ den fazla ülkeye yayılım göstermiş ve küresel bir sorun halini almıştır.

KSÜ yeni bir buluşa imza attı!

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kaya ve Öğretim Görevlisi Muhammed Safa Kamer ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezinden Öğretim Görevlisi Kerim Sönmez, rüzgâr enerjisi kullanılarak camilerin kendi elektriğini üretmesi için proje geliştirdi.

Bakan Varank, yerli üretim elektrikli faytonun direksiyonunda!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, motor sporları yarışlarının yapıldığı İstanbul Park’ta yerli olarak üretilen elektrikli faytonun direksiyonuna geçti. Son zamanlarda faytonlarla alakalı bir konunun gündemde olduğunu belirten Bakan Varank, “Sanayicimiz, inovatif bir ürün olan elektrikli fayton geliştirdi. Gayet güzel ve kullanışlı bir araç." dedi.

TÜBİTAK Başkanı Mandal, Mühendishane Kampı’na katıldı!

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye'de 16 ila 74 yaş grubunun yüzde 75'inin internet kullandığını söyledi.

Dijital deneyim konteynerini gördünüz mü?

Kurtuluşun 100. yılı kutlama etkinlikleri kapsamında Dijital Deneyim Konteyneri Demokrasi Meydanı’nda hizmete açıldı.

Başkan Erdoğan imzayı attı Artık orası Teknoloji Endüstri Bölgesi!

Konya'nın Selçuklu ilçesine bağlı Aşağıpınarbaşı mevkisindeki bölge "Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi" olarak ilan edildi.

Toplam 51 haber.