Bilim

Balık ölümlerine ilişkin inceleme başlatıldı Balık ölümlerine ilişkin inceleme başlatıldı
Güneşten elektrik üreten şemsiyeler gelecek yaz plajlarda olacak Güneşten elektrik üreten şemsiyeler gelecek yaz plajlarda olacak
Bilim Haberleri

Tarımsal ürünlerin kalitesinden, yararlı böceklerle ödün verilmiyor

Türkiye'nin yaş sebze ve meyve ihracatında söz sahibi illerinden Antalya'da, ürünlerde ilaç kalıntısını engellemek için bitkiler faydalı böceklerle korunuyor.

Tahtalı Baraj Gölü'nde yeni bir balık türü keşfedildi

Isparta Uygulamalı Bilimleri Üniversitesince (ISUBÜ), yeni bir balık türünün dünya literatürüne kazandırıldığı bildirildi.

Öğrenciler, asansör içinde Kovid-19 bulaş riskini engelleyecek sistem geliştirdi

SANKO Fen ve Teknoloji Lisesi 9’uncu sınıf öğrencileri, ameliyathaneler ve biyolojik laboratuvarlarda kullanılan laminer akım sistemine yapay zeka teknolojisi dahil ederek geliştirdikleri projeyle dünyada bir ilki gerçekleştirip Covid- 19’un asansör içerisinde bulaş riskini engelleyecek sistemi geliştirdi.

Lise öğrencilerinden Kovid-19 ile mücadeleye önemli katkı

SANKO Okulları öğrencileri, Covid-19 hastalığından şüphelenilen durumlarda kişilerin hastanelere giderek PCR veya antikor testi yaptırmadan önce uygulayabilecekleri güvenilir, maliyeti daha düşük olan, yapay sinir ağı kullanarak kesin sonuçlar alabilecekleri test geliştirdi.

SANKO Okulları’nın üç projesi Türkiye finallerinde yarışacak

SANKO Okulları öğrencilerinin üç projesi, ‘TÜBİTAK 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışması’nda bölge elemelerini geçerek 24- 28 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek Türkiye Finallerine katılma hakkı elde etti.

SANKO Okulları’nın 7 projesi TÜBİTAK bölge finallerine katılacak

SANKO Okulları öğrencilerinin yedi projesi, ‘TÜBİTAK 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda il elemelerini geçerek 25- 26 Mart tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek bölge yarışmalarına katılma hakkı elde etti.

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu’ndan TEKNOFEST değerlendirmesi

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, ‘TEKNOFEST’i ilk defa geçen sene Gazi Şehrimizde gezme şansına sahip oldum. Minicik çocukların küçücük elleriyle neler yaptıklarını görmek, ülkem adına bana büyük gurur verdi’ dedi.

Madalyasız romanı bilimsel dergide

Gazeteci Mehmet Uluğtürkan’ın Kurtuluş Savaşı romanı ‘Madalyasız’, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sosyal Bilimler Dergisi’nde ‘Araştırma Makalesi’ olarak yayımlandı.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali başvuruları başladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Türkiye’nin sanayi ve teknoloji alanında atılımını hedefleyen Milli Teknoloji Hamlesini gerçekleştirme misyonuyla faaliyetlerini yürütüyor. Bu kapsamda, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, Türkiye’de teknoloji üretmeye yönelik bireysel yetkinliklerin geliştirilmesi ve toplumsal bilincin artırılması hedefiyle bakanlık öncülüğünde hayata geçirilen önemli bir etkinlik.

Balık ölümlerine ilişkin inceleme başlatıldı

Mersin'in Tarsus ilçesinde Berdan Nehri sularının döküldüğü yerde bazı balıkların telef olmasıyla ilgili inceleme başlatıldı.

KSÜ Rektörü Can, Robotik Laboratuvarını inceledi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Eğitim Fakültesinde faaliyet gösteren KSÜ Robotik Laboratuvarını ziyarete ederek incelemelerde bulundu.

Kuraklığa dayanıklı çim çeşitleri üzerinde çalışılıyor

Üniversitede çim ıslah çalışmaları yürüten iki bilim insanı, kuraklığa dayanıklı ve suya daha az ihtiyaç duyan çim çeşitlerinin ıslahında başarılı sonuçlar elde etti.

SANKO Okulları öğrencisi Türkiye ikincisi oldu

SANKO Okulları öğrencisi ‘Başakşehir Living Lab 7. İnovasyon Yarışması’nda Türkiye ikincisi oldu.

Güneşten elektrik üreten şemsiyeler gelecek yaz plajlarda olacak

Antalya'da bir firmanın geliştirdiği güneş panelleriyle elektrik üretilebilen plaj şemsiyeleri, turizm sektöründen ilgi görüyor.

Yapay zeka destekli geri dönüşüm cihazı geliştirdiler

2 Elektronik teknikeri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan Sıfır Atık Projesi'ne destek amacıyla yapay zeka destekli katı atık ayrıştırma cihazı üretti.

SANKO Üniversitede 3 Doktor Öğretim üyesi Doçent unvanı aldı

Bilim, eğitim ve sağlık hizmetinde SANKO farkı anlayışı ile 2014 yılından bu yana birçok başarıya imza atılan SANKO Üniversitesi’nde, üç akademisyen doçent unvanı aldı.

Türkiye Siber Zeka Bilgi Yarışmasına SANKO okulları damga vurdu

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin Türkiye Stratejik Teknoloji Dönüşümleri Araştırma Merkezi tarafından ‘Siber Güvenlikte Milli Ruh’ sloganıyla düzenlenen 'Siber Zeka Bilgi Yarışması'nda SANKO Okulları öğrencisi Kerem Gözaçan, yarışmayı kazanarak ilk 50 içinde yer aldı.

SANKO Üniversitesi’nden AR-GE stratejileri ortak akıl toplantısı

SANKO Üniversitesi’nin bilimsel ve sponsorluk desteği ile Turkishtime’ın iş birliğinde Türkiye’nin önde gelen bilim insanları ve sağlık sekörünün önde gelen isimlerinin katılımı ile 'Sağlık Sektörünü Geleceğe Taşıyacak Ar-Ge Stratejileri' ve 'COVID-19 Ar-Ge Stratejileri' online ortak akıl toplantıları düzenlendi.

SANKO Okulları öğrencilerinin TÜBİTAK başarısı

SANKO Okulları öğrencilerinin projeleri, online düzenlenen ‘14. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’ Bölgesel Proje Değerlendirmelerinde bölge birincisi ve ikincisi olarak büyük bir başarıya imza attı.

Toplam 80 haber.