MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Çiçekci: Meselesi Türkiye olan herkes için varız

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO)'un iş dünyasını temsil eden ebeveynler ve çocuklarına yönelik geliştirdiği 'Nesilden Nesile Aktarılan Büyük Hazine: Müteşebbis Ruh' sosyal sorumluluk projesi tanıtım toplantısında konuşan MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Serdar Salih Çiçekci, 'Durmak yok yola devam diyen bir liderin de takipçileri olarak meselesi Türkiye olan herkes için varız diyoruz' dedi.

PAYLAŞ
MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Çiçekci: Meselesi Türkiye olan herkes için varız
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO)’un iş dünyasını temsil eden ebeveynler ve çocuklarına yönelik geliştirdiği ‘Nesilden Nesile Aktarılan Büyük Hazine: Müteşebbis Ruh’ sosyal sorumluluk projesi tanıtım toplantısında konuşan MÜSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Serdar Salih Çiçekci, ‘Durmak yok yola devam diyen bir liderin de takipçileri olarak meselesi Türkiye olan herkes için varız diyoruz’ dedi.
Gazetecin - Kahramanmaraş Haber - İbrahim Baykut

‘X’ kuşağının bilgi, beceri ve tecrübelerini ‘Y’ ve ‘Z’ kuşaklarına aktarmayı, Kahramanmaraş’ın zenginliklerini ve girişimcilik potansiyelini gün yüzüne çıkarmayı hedefleyen proje kapsamında KMTSO toplantı salonunda gerçekleştirilen lansmana bir çok sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve genç STK kuruluşları katıldı.

Müstakil Sanayici İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Kahramanmaraş Şube Başkanı Serdar Salih Çiçekci, yatınım toplantısında yaptığı konuşmasında: “Bizler; MÜSİAD ailesi olarak, MÜSİAD, Genç MÜSİAD ve MÜSİAD kadın teşkilatları ile yurt içinde 90, Yurtdışında 226 şube ve temsilcilik ile Türkiye’nin en büyük Milli sermaye ve Milli Üretim Gücü olarak kamu yararına hizmet sağlayan uluslararası sivil toplum kuruluşuyuz. Durmak yok yola devam diyen bir liderin de takipçileri olarak meselesi Türkiye olan herkes için varız diyoruz. 

Büyük Türkiye’mizin Genç Nüfusumuzun gelecek projeksiyonuna kısaca bir göz atarak konuşmama devam etmek istiyorum. Toplam nüfusun neredeyse yüzde 16’sına tekabül eden yaklaşık 13 milyon kişinin, 15-24 yaş aralığında yer aldığını, genç nüfusun toplam nüfus içindeki oranının 2023 yılında yüzde 14,8, 2030 yılında yüzde 14,0, 2040 yılında yüzde 13,4, 2060 yılında yüzde 11,8 ve nihayet 2080 yılında yüzde 11,1'e düşeceği öngörülmektedir. Büyük Türkiye’mizin Genç Nüfusunun azalma riskini minimize etmemiz adına; bugünümüzün genç girişimcileri, evlatlarımızın; yarınımızın yatırım, istihdam ve üretim gücü olduğunu unutmamalıyız. Genç girişimcilik eğitimlerinin sayısının ve niteliğinin artırılması ve genç girişimcilere yönelik teşvik ve desteklerinin artırılması, finansmana erişim problemlerinin çözülmesi, önceliğimiz olmalıdır.

“Bin sene de okusam, ‘ne biliyorsun?’ diye sorsalar, ‘haddimi biliyorum’ derim.”

İş dünyamızda etkin rol model olacak kişilerin sayısı şehrimizde oldukça fazladır ve birçoğu iş insanı, orta öğretim, lise ve üniversitelerde kariyer paylaşımı ve başarı hikâyelerini aktarabilmek için panellere katılmaktadır. Bunları yaparken de kendi evlatlarının daha da şanslı ve hayatta bir adım ilerde olduğunun farkında olması gerektiğini çünkü bilgi ve tecrübe kaynağının her daim yanında olduğu bilmeleri gerekmektedir. “Bin sene de okusam, ‘ne biliyorsun?’ diye sorsalar, ‘haddimi biliyorum’ derim.” Ve  “beraber kazanmak, kardeşçe bölüşmek, beraber büyümek” mottolarını işlememiz gerektiğini, çalışma modellerinin esnekleştiği ve yeni iş alanlarının ortaya çıktığı, girişimci bakış açısının her zamankinden daha fazla önem kazandığı, yeni mesleklerin oluştuğu bir çağa doğru ilerlediğimizi düşünüyoruz. 

Gelecekte olacağını öngördüğümüz işlerin tohumlarını şimdiden atmamız gerektiğini, gençliğini ve teknolojiyi harmanlayarak iş dünyasına taşıyan yeni neslin, bu gerçeklerle yarını bugünden fark etmesinin gerekliliğini hatırlatmak istiyorum.

“İş dünyası olarak, büyük Türkiye’mizin ekonomisinin daha da büyümesi için çalışıyoruz”

 İş dünyası olarak, büyük Türkiye’mizin ekonomisinin daha da büyümesini arttırmak için var gücümüzle, yatırıma, üretmeye, istihdama katkı sağalamaya, yeni pazarları keşfetmeye çalışıyoruz. Ülkemizin muhasır medeniyetler seviyesini daha da yukarı taşıyabilmek için çocuklarımıza ve gelecek nesillerimize bilgi ve tecrübe aktarımlarımızı ihmal etmememiz gerektiğini düşünüyorum. Bu projenin aslında evlatlarımıza, gençlerimize, insanlık için en önemli değer olan zamandan fazlasıyla ayırmamız gerektiğinin farkındalığını hissettirdiğini de görüyorum. 

Velhasılı amacın hasıl olduğu bu proje için uzaktan yakından katkı sağlayan herkese de tekrar şükranlarımı sunuyorum.” İfadelerine yer verdi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN