Avrupa spor haftası Kahramanmaraş'ta düzenlenen etkinliklerle kutlandı

Avrupa Birliği (AB) ile birlikte tüm dünyada geleneksel olarak her yıl, 23-30 Eylül tarihleri arasında kutlanan 'Avrupa Spor Haftası' Kahramanmaraş'ta da toplumda hareketlilik bilinci ile spora teşvik edici çeşitli sportif faaliyetlerle kutlandı.

PAYLAŞ
Avrupa spor haftası Kahramanmaraş'ta düzenlenen etkinliklerle kutlandı
Avrupa Birliği (AB) ile birlikte tüm dünyada geleneksel olarak her yıl, 23-30 Eylül tarihleri arasında kutlanan ‘Avrupa Spor Haftası’ Kahramanmaraş’ta da toplumda hareketlilik bilinci ile spora teşvik edici çeşitli sportif faaliyetlerle kutlandı.
Gazetecin - Kahramanmaraş Haber - İbrahim Baykut

2020 yılından itibaren, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Avrupa Delegasyonu tarafından, ülke adına Avrupa Spor Haftası kapsamında yapılacak tüm etkinliklerin koordinasyonu ve yetkisi Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu’na verildi.

Bu kapsamda Kahramanmaraş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, 23-30 Eylül tarihlerini il genelinde tanıtacak şekilde tarihi ve turistik yerlerinde Sportif Faaliyetler gerçekleştiriyor. 

Avrupa Spor Haftası etkinliklerine 23 Eylül 2021 tarihinde Milli İrade meydanında yapılan açılış programı il start verildi. Açılış töreni; Kahramanmaraş Vali Yardımcıları Fatih Damatlar ve Rıza Gençoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Arif Şen, Kurum ve Kuruşlarımızın temsilcileri, Antrenörler Sporcular ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi. 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının akabinde konuşan Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz: “Öncelikle yakın zamanda Tokyo’da elde ettikleri büyük başarı ile bizleri gururlandıran sporcularımızı kutlayarak sözlerime başlamak istiyorum. Bu şehir, kahraman olduğu kadar azimli, çalışkan ve başarılı insanlarının olduğu bir şehirdir. Bu şehirde çok sayıda başarılı sporcu yetişmiştir. Avrupa şampiyonası, dünya şampiyonası dahil birçok şampiyonada çok önemli başarılar elde eden sporcularımız bulunmaktadır. İnşallah bundan sonrada başarılı sporcularımız Kahramanmaraş’ı gururlandırmaya, bayrağımızı dalgalandırmaya devam edeceklerdir.  

Avrupa Spor Haftası, her yıl 23-30 Eylül tarihleri arasında hareket bilincinin her bireyin günlük rutini haline getirilmesi için Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu tarafından hareket bilincini arttıran önemli bir projedir.  Avrupa Spor Haftası etkinlikleri ilimizde de büyük bir heyecanla kutlanmakta olup, birçok spor branşında kendini yetiştirmiş olan gençlerimizle birlikte bu coşkuya ortak olmaktayız.

Bu haftanın amacı, tüm yurttaşlarımıza spor yapma alışkanlığı kazandırma, spor branşlarını tabana yaymak, spor ve fiziksel faaliyetler alanında farkındalık yaratmaktır.

Spor yapmak sizleri günümüzün en büyük bağımlılığı olan teknolojinin esiri olmaktan kurtaracak, bunun dışındaki kötü alışkanlıklardan da uzak tutacaktır. Ayrıca, sporu tarif ederken onu rekabet üzerine sadece kazanmak olarak görmek doğru bir tanımlama olmaz. Bu nedenle sporu sadece yarışmak değil bir yaşam biçimi olarak değerlendirmek, hayatımızın bir parçası olarak görmek son derece önemlidir.

Sağlımız için toplumumuzda her yaştan ve her statüden bireyin hareketsiz kalmaması gerekmekte ve kaliteli bir yaşam için sporu hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekmektedir. Avrupa Spor Haftası etkinlikleri vesilesiyle öncelikle anne ve babaları sonrasında da onları örnek alacak olan gençlerimizi spor yapmaya ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün bütün tesislerini kullanmaya davet ediyorum. 

Bu duygu ve düşüncelerle spora ve sporcuya her zaman destekleri ile büyük güç veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Muharrem Kasapoğlu’na, Milletvekillerimize, Valimize, Belediye Başkanlarımıza,  Herkes İçin Spor Federasyonuna şükranlarımı sunuyor, sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum.” Dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Cimnastik, Güreş, Taekwondo, Kickboks, Wushu sporcuları kendi branşlarında gösteriler düzenledi. Sporcuların gösterileri izleyenlerden büyük alkış topladı. 

Gösterilerin sonunda misafirler alanda bulunana spor branşlarının stantlarını ziyaret ederek antrenörlerinden bilgiler aldılar. Ayrıca İl Protokolü Masatenisi, Basketbol ve Futbol stantlarında kendileri de branşları tecrübe etti.

Avrupa Spor Haftasına açılış töreni ile start verildi. Hafta boyunca Kahramanmaraş’ın farklı yerlerinde birçok faaliyetler ile devam edecek.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN