Elbistan atık su arıtma tesisine kavuşuyor

Afşin, Pazarcık, Türkoğlu ve Kahramanmaraş Merkez Atık Su Arıtma Tesislerinden sonra Elbistan da atık su arıtma tesisine kavuşuyor. Elbistan ilçe merkezinin Söğütlü Çayı'na akan kanalizasyon suları artık arıtılarak doğaya bırakılacak.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - Kahramanmaraş Haber - Sonay Baykut

Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse edilen Elbistan Atıksu Projesi,  18 milyon 029 bin 170 Euro (yaklaşık 300 Milyon TL) bütçeli bir altyapı yatırım projesidir. Avrupa Birliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve KASKİ tarafından finanse edilen işin kapsamında, 22 bin 567 metreküp/gün kapasiteli İleri Biyolojik Atıksu Artıma Tesisi ile 33 km kolektör hattı ve kanalizasyon şebeke hattı yapılmaktadır.

Elbistan – Afşin yolu üzerinde Karaelbistan mevkiinde 92 bin 107,09 metrekarelik alanda kurulan ileri biyolojik atık su arıtma tesisinden elde edilecek biyogaz, enerji ünitesi aracılığıyla tesisin enerji ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayacak. Projenin ikinci kısmı olan Atıksu Kollektör İnşaatı İşinde 33 km kanalizasyon boru hattı, 3 adet dere geçişi, 862 adet rögar bacası imalatı, 615 adet parsel bacası imalatı yer almaktadır.

Elbistan genelinde kanalizasyon sisteminde toplanan evsel atıksular tesise tamamen cazibe ile ulaşmaktadır ve tesiste yıllık 8,24 milyon metreküp atıksu arıtılarak herhangi bir çevre kirliliğine sebebiyet vermeden alıcı ortama deşarj edilecektir.

Elbistan’da muhtarlara yönelik yapılan proje tanıtım toplantısında açılış konuşmasını Müşavir Firma Genel Müdürü Çevre Mühendisi Tamer Tuncer yaparak Elbistan Atıksu Arıtma Tesisi ile ilgili genel bilgiler verdi.

KASKİ Genel Müdürü Ahmet Kavak ise: “Bugün burada Elbistan Atıksu Arıtma Projesi süreciyle ilgili muhtarlarımızı bilgilendirmek amacıyla bir araya geldik. Bildiğiniz üzere Tesis İnşaatımız hızla devam etmektedir. Elbistan ilimize yapılan ileri biyolojik arıtma tesisimiz merkezden sonra ilimizdeki en büyük atıksu arıtma tesisimiz. 

Merkez arıtma tesisiyle aynı mantık içerisinde çalışan buradaki Atıksu Arıtma Tesisi Elbistan’a gelecek. 175 bin eşdeğer nüfusun evsel atıksularını çevreye zarar vermeden deşarj yapılmasını öngören bir sistem olarak kurgulanmıştır. Projemiz Avrupa Birliği, Çevre Bakanlığı ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemizin ortak finansmanıyla karşılanmaktadır. Bugün burada yapılacak olan tanıtım çalışmasından sizlerin ve bizlerin azami miktarda faydalanmasını ve sahip çıkılmasını umut ediyorum. Etkinliğin düzenlemesinde emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum”. Dedi. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN