Kahramanmaraş'ta 18 mesleki ve teknik eğitim okulları güçlendiriliyor

Mesleki ve Teknik Eğitimde 1000 Okul Projesi kapsamında Kahramanmaraş genelindeki 18 okulda akademik, sanatsal, kültürel, sportif, teknik ve yapısal çalışmalar devam ediyor.

PAYLAŞ

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2020 yılında başlatılan ve ülke genelinde mesleki ve teknik eğitim kurumları arasındaki kalite farklılıklarını gidermeyi, mesleki ve teknik eğitime erişimi artırmayı ve daha iyi bir eğitim imkânı sunmayı amaçlayan ‘Meslekî ve Teknik Eğitimde 1000 Okul Projesi’ kapsamında Kahramanmaraş’ta 18 meslekî ve teknik lisede proje çalışmaları devam ediyor.

Projeye dâhil edilen okulların, sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı öğrencilerin yoğun olarak öğrenim gördüğü, devamsızlık, sınıf tekrarı,  örgün eğitim dışına çıkma oranlarının diğer okullara oranla daha yüksek olduğu; spor salonu, konferans salonu, Z kütüphane, müzik odası, tasarım beceri atölyesi (TBA) vb. mekânları olmayan okullar arasından MEB tarafından belirlendi.

Kahramanmaraş’tan bu projeye dâhil edilen 18 okuluda çeşitli faaliyetler gerçekleştirildi. Bu okulların 13’ünde yeni kütüphane kuruldu ve 5’inde ise kütüphane yenilenmesi gerçekleştirildi. Proje kapsamında 18 okula toplamda 7464 kitap dağıtımı yapıldı. 

“Meslekî ve Teknik Eğitimde 1000 Okul Projesi’nin alt projesi olan “1000 Okul İyileştirme Projesi” kapsamında 180 “Proje Farkındalığını Artırmak ve Bilgilendirme Eğitimi” düzenlendi ve bu eğitimlere 180 okul yöneticisi ile 1253 öğretmenimiz katıldı.

Bunlarla birlikte “1000 Okul İyileştirme Projesi” kapsamında şu faaliyetler gerçekleştirildi: 122 “Proje Verimliliğini Artırmaya Yönelik Eğitim” düzenlendi ve bu eğitimlere 1150 öğretmen katıldı. Temel beceri eğitimlerine yönelik hazırlanan destek eğitim programına 310 öğrenci katıldı ve bu destek eğitim programına yönelik 7465 öğrenciye materyal ulaştırıldı. 171 destekleme ve yetiştirme kursu açıldı ve bu kurslara 1319 öğrenci katıldı. 470 öğretmen ve 125 öğrenci ilk yardım farkındalık eğitimi aldı. 175 öğrenciye psikososyal gelişim desteği sağlandı. Bilim, kültür, sanat, spor ve sanayi gibi alanlarda “Kariyer Günleri” düzenlendi ve bu kariyer günlerine 1242 öğrenci katıldı. 51 okuluda “Madde Bağımlılığı Üzerine Bilgilendirici Etkinlik” düzenlendi ve bu etkinliklere 3816 öğrenci katıldı. Projenin uygulandığı tarihten itibaren 139 veliye açık öğretime kayıt yaptırdı. Son olarak ise 18 okulun bakım ve onarım çalışmaları devam etmektedir.
 

İbrahim Baykut

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN