Naile İşlek: Haklarımızın aşındırılmasına izin vermeyeceğiz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş İl Kadın Kolları Başkanı Naile İşlek, Türk Medeni Kanununun kabul edilişinin 95. yılını kutladı.

PAYLAŞ

CHP İl Kadın Kollarından yapılan açıklamada: Türk Medeni Kanunu’nun kabulü ile birlikte, kadınlar sosyal hayatta ve aile yapısında yaşamın öznesi durumuna gelmiş ve özgürleşmiştir. Doğumdan başlayıp ölüm sonrasını da kapsayan; bireylerin arasındaki hak temelli ilişkiyi düzenleyen bu devrim yasası, laik hukukun da simgesidir. Mahkemelerde tanıklık yapma, evlenme, miras ve boşanma konularında erkekler ile eşit hale gelen kadınlar, istedikleri mesleği seçme hakkını da kazanmıştır. Tek eşliliğin ve evliliklerde resmi nikâh yapma zorunluluğunun getirilmesi sayesinde kadınlar, ikinci sınıf vatandaş olmaktan kurtularak kendi hayatına yön verme gücünü elde etmiştir. Türk Medeni Kanunu’nun kabulü eşit bir toplum yaratma ve dogmalarla hareket eden karanlık zihniyetlerin çökmesi adına çok önemli bir adımdır.

“Haklarımızın aşındırılmasına izin vermeyeceğiz”

İnsanca yaşayabilmenin koşulunu oluşturan bu hakları kazanmak kadar, sahip çıkmak da önemlidir. Ne yazık ki, kanun maddeleri ile güvence altına alınan haklarımızın uygulanması için adliye önlerinde nöbet tutar olduk. 2017 yılında Müftülere resmi nikah yetkisi veren, Medeni Kanunun 175. ve 176. maddelerinde düzenlenen yoksulluk nafakası hükmünü tartışmaya açan, aile mahkemelerine zorunlu arabuluculuk uygulaması koymayı planlayan iktidar temsilcilerine sesleniyoruz, haklarımızın aşındırılmasına asla izin vermeyeceğiz.

Gerçek demokrasinin ve eşit yaşam koşullarının oluşması için, ilk seçimlerde kadın düşmanlarını sandığa gömeceğiz. İnsanca ve eşit bir yaşam için, ülkemizin kaderini bizler değiştireceğiz. Değişim için dayanışmayla ördüğümüz ağları her gün yeniden güçlendiriyoruz, güçlendirmeye devam edeceğiz. Bu toplumu var eden temelleri bizler, kurtuluş ve kuruluş mücadelesinde kadın-erkek birlikte attık. Bugün de bir an olsun geri durmayarak eşit, özgür, demokratik ve laik bir yaşam için devraldığımız bayrağı en önden ve ileriden taşıyoruz. Köklerimiz sağlam, köklerimiz derinde. Türk Medeni Kanunu’nun kabulünün 95. yılı hepimize kutlu olsun.” 
 

Durdu Mehmet Bulduk

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN