Ünlü Profesör Aydın, Kahramanmaraşlılara konferans verdi

İlkokul öğretmeninin hastalanması üzerine beyin cerrahı olmaya karar veren ve 200'ü aşkın bilimsel çalışmaya imza atan TÜBİTAK Bilim Ödülü sahibi duayen Beyin Cerrahı Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından koordine edilen çevrim içi konferansta Kahramanmaraşlılara hitap etti.

PAYLAŞ

Ar-Ge Birimince çevrim içi şekilde ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Youtube kanalı üzerinden düzenlenen konferansta tüm Kahramanmaraşlılara hitap eden dünyaca ünlü akademisyen Prof. Dr. Aydın, "Beynin Şifresi ve Yapay Zekâ" hakkındaki bilgilerini paylaştı.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, bir takvim yılının son dakikalarında çok güzel bir etkinliği gerçekleştirmekten dolayı mutlu olduğunu belirterek: "Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın hocamızın sadece okuduğu kitaplar ve eğitim hayatı, bize anlatacakları kadar kıymetlidir ve hepimize örnektir. Eğitim hayatı ve yaptığı çalışmalarla ülkemizin medarı iftiharı olan hocamıza, bizleri bu programda şereflendirdiği için Kahramanmaraş eğitimciler adına çok teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Beyin Cerrahı Prof. Dr. Aydın ise: "Nazik davetiniz için çok teşekkür ederim. Bu benim ilk çevrim içi konferansım olacak. Daha önce böyle davetleri kabul etmemiştim ama söz konusu Kahramanmaraş olunca, Kahramanmaraş'a vefa borcum olduğunu düşünerek bu daveti kabul ettim." Dedi.

1461 yılında Trabzon fethedilince Fatih Sultan Mehmet Han'ın talimatı ile adı Baki olan büyük dedesinin Trabzon'a görevlendirilmiş olduğunu ifade eden Prof. Dr. Aydın, "Bakioğulları olarak adlandırılan sülalemizde Baki dedem Trabzon'da bir medrese ve eczane açmış. Kahramanmaraşlı Saçaklızade Osman Efendi, Trabzon'da Ortodoks vatandaşların eziyete uğradığı ve ona bu zulmü engellemesi gerektiği şeklinde bir rüya gördükten sonra Trabzon'un Çaykara ilçesine gelmiş. Orada bir papazla tanışmış ve papaz müslüman olmuş. Papazla birlikte bir medrese açmış ve İslamiyeti yaymaya başlamışlar. Bu hoca efendinin mezarı şu anda Hayrat ilçesinin Maraşlı köyündedir." diye konuştu.

Prof. Dr. Aydın, konuşmasında: "Yıllar sonra Osmanlı'nın son dönemlerinde büyük bir şehirleşme başlamış ve Trabzon'da büyük bir cadde açılarak oraya Saçaklızade Osman Efendi'ye istinaden Maraş Caddesi ismi verilmiş ama Kahramanmaraş'ın bu durumdan haberi olmamış. Yıllar sonra 1467 yılında Trabzonlu hemşehrimiz Necmettin Karaduman, Kahramanmaraş'a vali olarak görevlendirilince orada büyük bir cadde oluşturmuş. Bu caddeye büyük hizmetleri için Vali Necmettin Karaduman'ın adı verilmek istenmiş fakat Karaduman bunu kabul etmemiş. Israrların ardından Vali Necmettin Karaduman, Trabzon'da en büyük caddeye Maraş Caddesi adı verildiğini belirterek buraya da kendisi adına Trabzon Caddesi ismi verilmesine karar vermiş. Yani Karadeniz'in İslamiyet ile tanışmasında, bizlerin Müslüman olmasında Kahramanmaraşlıların büyük emekleri vardır. Bundan dolayı vefa borcum olduğunu düşünerek bu nazik davetinizi geri çevirmek istemedim." İfadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Aydın, bu konuşmasının ardından konferans konusu olan "Beynin Şifresi ve Yapay Zekâ" hakkındaki sunumunu gerçekleştirerek kendisine yöneltilen soruları cevaplandırdı ve ardından program son buldu. 
 

İbrahim Baykut

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN