Bakan Pakdemirli, uçak kazasının yaşandığı Kahramanmaraş'ta

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu İlçesi Bertiz Karamanlı bölgesinde düşen yangın söndürme uçağı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere şehre geldi. Bakan Pakdemirli ve OGM Genel Müdürü Bekir Karacabey, ilk olarak uçağın düştüğü bölgede inceleme yaptı.

PAYLAŞ
Bakan Pakdemirli, uçak kazasının yaşandığı Kahramanmaraş'ta
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu İlçesi Bertiz Karamanlı bölgesinde düşen yangın söndürme uçağı ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere şehre geldi. Bakan Pakdemirli ve OGM Genel Müdürü Bekir Karacabey, ilk olarak uçağın düştüğü bölgede inceleme yaptı.
Gazetecin - Kahramanmaraş Haber - İbrahim Baykut

Bakan Pakdemirli ve beraberindekiler Kahramanmaraş Valiliğinde kurulan koordinasyon merkezinde geldi. Değerlendir toplantısının akabinde açıklama yapan Bakan Pakdemirli’ye İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, AK Parti Milletvekilleri Av. Ahmet Özdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve kurum müdürleri eşlik etti.

Maalesef 8 çalışma arkadaşımızı kaybettik diyen Bakan Pakdemirli: “Orman Genel Müdürlüğümüzün orman yangınları için kiralamış olduğu Rus yapımı Be-200 marka ve Adana’da sürekli konuşlanmış olduğumuz uçak bugün Osmaniye bölgesinden Kahramanmaraş’ta çıkan orman yangını için bölgeye intikal etmiş durumdayken Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Karamanlı köyü ve Tura mevkiinde saat 14.35 sıralarında kaza kırım geçirmiştir.

Öncelikle bölgeye korucularımız yaya olarak ulaşmış sonra da JAK ve AFAD ekipleri bölgeye havadan indirme yaparak bölgeye ulaşmıştır. Üzülerek ifade etmek istiyorum. 3’ü Türk 8 çalışma arkadaşımızı kaybetti. Cenab-ı Allah’tan o arkadaşlarımıza rahmet diliyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum. Savcılarımız çalışıyor, Adli tip çalışıyor. Adli tıpta şu an tespitler devam ediyor. Teknik ve adli inceleme sürüyor. 

Elbette daha fazla bir açıklama yapmak isteriz ama teknik incelemenin bitmesi burada son derece önemli. Halk dilinde bilinen kara kutunun incelemesi, yerinde fiili inceleme ve diğer şartların ve koşulların kaza kırım ekipleri tarafından incelenmesiyle, teknik ekiplerin incelemesiyle daha fazla bilgiye ulaştığımızda gerekli merciiler incelemenin sonuçlarıyla ilgili bilgiler verecektir.

Enkazın olduğu noktayı bizde Valimiz, Milletvekillerimizle beraber inceleme yaptık, oraya gittik. Elbette enkazdan geriye çok fazla bir şey kalmamış durumda tekrar tekrar söylüyorum başımız sağ olsun. Rabbim ülkemizi bu ve benzeri felaketlerden korusun.” İfadelerine yer verdi.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN