KİPAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Öksüz: Türkiye'nin ilk on ihracatçısından biriyiz

Türkiye'nin son yıllarda yükselen değerlerinden biri olan KİPAŞ Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hanefi Öksüz, iş hayatındaki başarı sırlarını, yatırımları ve iş yapış şekillerindeki dönüşümü Türkiye'nin önde gelen prestijli ekonomi dergisi TIMEREPORT'a anlattı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Gazetecin - Kahramanmaraş Haber - İbrahim Baykut

40 yıla yaklaşan tecrübesiyle başta tekstil olmak üzere; çimento, kâğıt, enerji, eğitim ve lojistik alanlarında 11 bin çalışanıyla Kahramanmaraş’ın ve ülkemizin en büyük şirketlerinden biri olan KİPAŞ Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Öksüz, TIMREPORT Dergisi’ne verdiği röportajda tüm iş dünyasına hitap edecek konulardan bahsetti.

Birleşerek yol almalıyız

37 yıl önce iki ailenin ortaklığı ile kurulan KİPAŞ Holding’in “Birleşerek Yol Almalıyız” düsturu ve Rahmetli Babası Hüsnü Öksüz’ün “Anlaşabileceksen ortak ol. İki ortak anlaşırsa üçüncü ortağı Cenab-ı Allah’tır, Allah’ın ortak olduğu şirket batmaz.” sözüyle ortağı Halil İbrahim Gümüşer ile bu yola çıktıklarını ve bu başarıları elde ettiklerini ifade ederken, günümüzde ise fikir ayrılıkları olsa da ikinci nesil ile uyum içinde çalışmaya başladıklarını ifade etti.

Türkiye’nin ilk on ihracatçısından biriyiz

2021 hedefleri hakkında Türkiye’nin tekstil sektöründe ki ilk 10 ihracatçılarından biri olduğuna değinen Öksüz; toplam üretimlerinin yüzde 40’nın ihracata gittiğini ifade ederken, iç pazara da verdikleri ürünlerinde dolaylı yollardan konfeksiyoncuların dikim sonrası KİPAŞ’ın ürünlerini ihraç ettiklerini belirtti.

Pandemi dönemi iyi yönetildi

Tüm dünyayı derinden etkilemeye devam eden pandemi sürecinde; Acil Eylem Kurulu kurarak, işçi çıkarmadan, geriye ve ileriye dönük izin haklarını kullandırarak çalışanların sosyal haklarını devam ettirdiklerini belirten Hanefi Öksüz,  ticaret yaptıkları firmaların taleplerini karşılamaya eksiksiz devam ettiklerini ve pandemi döneminin olumsuz etkisinin kendileri için kalmadığına değindi. 

Yatırımlarımıza devam ediyoruz

Faaliyet gösterdikleri 8 sektör olduğuna değinen ve bunların içinde 6 ana sektör olduğuna değinen Hanefi Öksüz, rekabet güçlerini yükseltici, kapasite artırıcı, müşterilerine daha ucuz maliyetle daha iyi ürün sunacak şekilde yatırımlara devam ettiklerini dile getirdi.

“Türkiye’de organize sanayi bölgeleri dışında arsa bulup yatırım yapmak, imar açısından da mantıklı değil, yatırımın endüstri bölgelerine ve organize sanayi bölgelerine yapılması gerekiyor. Topraklarımız nüfusumuza göre sınırlı; büyük bir ülkeydik, göç aldık, nüfusumuz daha da yoğunlaştı. Bu bağlamda sınırlı topraklarımızı iyi değerlendirmeliyiz ve ayrıca genç sanayicilerimizin potansiyelin yüksek olduğu Afrika gibi yurt dışı ülkelere açılması çok önemlidir.” vurgusunda da bulundu.

Röportajda Kipaş Holding’in Kültürü hakkında; “Şirket kültürümüzün özünde hak, hukuk, adalet, açık sözlülük, sözünde durmak ve güvenilir olmak gibi Anadolu’nun iş insanında olması gereken özellikler yer alıyor” ifadesini kullandı. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN